Spis treści
W ostatnich trzech miesiącach 2023 r. średnia cena zakupu gazu w UE wyniosła 201,2 zł/MWh. Oznacza to, że była dwukrotnie niższa niż rok wcześniej. Kłopot w tym, że w porównaniu do trzeciego kwartału 2023 r. wzrosła z kolei o 20 proc. – wynika z najnowszego komunikatu Urzędu Regulacji Energetyki.
Gaz taniał, ale nie w każdym okresie. Ostatnio niebieskie paliwo zaczęło drożeć
Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował we wtorek 13 lutego, że w czwartym kwartale zeszłego roku średnia cena gazu ziemnego kupowanego w państwach Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego ukształtowała się na poziomie 201,2 zł/MWh. Tym samym okazała się ponad dwukrotnie niższa od średniej ceny niebieskiego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku. – Jednocześnie w porównaniu do trzeciego kwartału 2023 r., cena gazu z państw UE i EFTA/EOG wzrosła w IV kwartale o ponad 20 proc. – dodał URE.
Niebiesko paliwo taniało, aż wydarzyło się to
Zgodnie z danymi regulatora, najwyższa średnia cena zakupu gazu pojawiła się w trzecim kwartale 2022 r. Wówczas za niebieskie paliwo trzeba było zapłacić 886,88 zł/MWh. Po osiągnięciu tego pułapu cena gazu zaczęła systematycznie spadać aż do czwartego kwartału 2023 r., kiedy znów się podniosła. Warto przypomnieć, że w tym okresie pogorszyła się sytuacja geopolityczna: doszło do ataku na Izrael, po którym pojawiła się nowa wojna na Bliskim Wschodzie, a tranzyt towarów przez Morze Czerwone z uwagi na ataki bojowników Huti stał się znacznie droższy.
Ile kosztuje gaz ziemny poza Unią Europejską?
Urząd Regulacji Energetyki w najnowszym komunikacie podał także ostatnią, średnią kwartalną cenę gazu sprowadzanego z państw, które nie są członkami Unii Europejskiej lub/i leżą poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Cena niebieskiego paliwa w czwartym kwartale 2023 r. wyniosła 174,29 zł/MWh. Oznacza to, że wzrosła o blisko 20 proc. w stosunku do trzeciego kwartału – wynika z komunikatu regulatora.
Warto też zauważyć, że cena gazu w czwartym kwartale 2023 r. kupowanego poza UE była o 15 proc. niższa niż cena niebieskiego paliwa na terenie UE rozliczanego w tym samym okresie.
Jak uzupełnia Urząd, w pierwszym kwartale 2023 r. cena gazu kupowanego poza UE wyniosła 223,29 zł za MWh.
