Rząd nie chce afery o ceny prądu i zwolnił prezesa. Znany gigant po ścianą

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Rząd wzywa Électricité de France oraz głównych przemysłowców do kontynuowania dialogu w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie cen energii elektrycznej do końca wiosny.
Rząd wzywa Électricité de France oraz głównych przemysłowców do kontynuowania dialogu w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie cen energii elektrycznej do końca wiosny. Michał Gaciarz
Rząd wzywa Électricité de France oraz głównych przemysłowców do kontynuowania dialogu w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie cen energii elektrycznej do końca wiosny. Jest to jeden z obszarów sporu między państwowym udziałowcem a szefem grupy, który, w jego wyniku, w piątek został zmuszony do odejścia - pisze AFP.

Po odsunięciu od władzy Luca Rémonta, nowy, wybrany przez Pałac Elizejski dyrektor generalny, Bernard Fontana, przejmuje bolesną kwestię cen energii elektrycznej dla dużych, energochłonnych gałęzi przemysłu, od przetwórstwa chemicznego aż po odlewnie aluminium.

– Negocjacje między EDF a przemysłem będą musiały być kontynuowane i bez wątpienia obie strony podejmą odpowiednie wysiłki – podkreśliło Ministerstwo Energii podczas konferencji prasowej – zakończenie sporu do lata jest celem możliwym do osiągnięcia – dodano.

Od listopada 2023 r. przemysłowcy są zaangażowani – po zawarciu umowy z państwem – w handlowy impas z EDF w sprawie długoterminowych umów, znanych jako kontrakty na alokację produkcji jądrowej (CAPN), mających zastąpić obniżone taryfy za energię elektryczną, z których korzystają do końca 2025 r. Dyskusje na ten temat utknęły jednak w martwym punkcie, ponieważ firmy uważają taryfę za zbyt wysoką, aby zapewnić im konkurencyjność, a nawet przetrwanie.

Luc Rémont ze swojej strony podkreślił, że jego firma nie może sprzedawać energii poniżej ceny kosztowej, wynoszącej około 60 euro za MWh, ryzykując w ten sposób zaprzepaszczenie decyzji Emmanuela Macrona o powrocie do energetyki jądrowej.

Według EDF w ciągu nieco ponad roku negocjacji zawarto dwie umowy. Według rządu tylko jedną i to na kwotę mniejszą niż 1proc. z 40 TWh docelowego wolumenu określonego w umowie na 2023 r.

– Rozwiązanie tego problemu jest jednym z priorytetowych celów wyznaczonych Bernardowi Fontanie – wskazało ministerstwo w rozmowie z dziennikarzami.

Dyrektor generalny EDF, Luc Rémont, został usunięty ze stanowiska, przez Pałac Elizejski, po miesiącach sporów z rządem na temat finansowania programu budowy reaktora jądrowego oraz cen energii elektrycznej dla przemysłu.

Władze mają nadzieję na szybkie mianowanie Bernarda Fontany, dyrektora generalnego Framatome, spółki zależnej EDF i jej głównego dostawcy sprzętu jądrowego, po uzyskaniu zgody Parlamentu.

Jak podaje Agence France-Presse, według dwóch źródeł parlamentarnych, przesłuchanie Bernarda Fontany zaplanowano „w zasadzie” na koniec kwietnia przed komisjami ekonomicznymi Senatu i Zgromadzenia Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu