Temat zniesienia zakazu handlu w niedziele wraca jak bumerang. Nie dość, że już 51 proc. Polaków negatywnie ocenia przepisy z nim związane, to zawieszenia niehandlowych niedziel domagają się nawet niektórzy członkowie Rady Dialogu Społecznego. Mało tego, w dobie kryzysu wywołanego pandemią, pomysł zaczynają popierać także niektórzy związkowcy.
Musisz to znać
Już w marcu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców domagał się szybkiego zniesienia zakazu. Przemawiać za tym miały względy bezpieczeństwa i konieczność odbudowy gospodarki po kryzysie epidemiologicznym. Przedstawiciele zrzeszenia napisali nawet do premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty.
"Umożliwienie handlu w dodatkowy i dla wielu branż kluczowy dzień tygodnia jest i będzie bezdyskusyjnie czynnikiem temu sprzyjającym" - przekonywali szefa rządu przedsiębiorcy.
Niedziele handlowe LUTY 2021. WYKAZ. Czy sklepy są otwarte w...
Pracodawcy chcą zawieszenia przepisów. W trosce o miejsca pracy
Teraz przedstawiciele pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego negocjują warunki zawieszenia niehandlowych niedziel ze związkowcami. Inicjatywa ujrzała światło dzienne za sprawą wiceprzewodniczącego Rady, Łukasza Bernatowicza, który poinformował o niej w rozmowie z money.pl.
Internet się śmieje
– W związku z wprowadzonym przez rząd reżimem sanitarnym i obawą ludzi co do robienia zakupów w centrach handlowych wkrótce posypią się bankructwa. A wraz z nimi zwolnienia z pracy. Czy tego chcą związkowcy? – pytał retorycznie na łamach portalu Bernatowicz.
Najnowsze - by przeczytać, Kliknij!:
Sklepy otwarte w niedzielę? Tak, ale... po podwyższeniu wynagrodzeń
Obecnie toczą się rozmowy pomiędzy Radą a związkowcami. Za otwarciem w niedzielę hipermarketów opowiedzieli się już nawet działacze Związkowej Alternatywy. Postawili jednak warunek – pracownicy za pracę w tym dniu powinni otrzymywać 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę od poniedziałku do piątku.
Wspieramy Lokalny Biznes!
To samo miałoby dotyczyć pracowników gastronomii, ochrony czy służby zdrowia, którzy już dziś pracują w niedziele, a nie otrzymują za tę pracę dodatkowych środków pieniężnych. "Przedsiębiorcy, którzy nie będą chcieli więcej płacić, pozostawią swoje placówki zamknięte" - proponuje ZZA.
Obejrzyj dokładnie
Jak donosi portal money.pl przeciwna zawieszeniu niehandlowych niedziel pozostaje "Solidarność", a OPZZ się jeszcze zastanawia.
Niedziele handlowe w 2020 roku
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Obecne przepisy pozwalają na handel jedynie w siedem niedziel w ciągu roku. Do końca 2020 pozostały jeszcze tylko cztery takie niedziele:
- 28 czerwca,
- 30 sierpnia,
- 13 grudnia,
- 20 grudnia.
Najnowsze - by przeczytać, Kliknij!:
Bądź na bieżąco i obserwuj
