Urzędy wznawiają obsługę obywateli w pełnym zakresie. Od kiedy i na jakich zasadach: 27.05.2020 r.

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Od poniedziałku 25 maja w każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie możliwość osobistego załatwiania spraw. Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów).
Od poniedziałku 25 maja w każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie możliwość osobistego załatwiania spraw. Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów). Tomasz Czachorowski / Polska Press
Od poniedziałku 25 maja ponownie czynne będą wszystkie urzędy. Z zachowaniem procedur ostrożnościowych czyli np. ograniczoną liczbą osób przebywających w pomieszczeniu przeznaczonym do załatwiania spraw interesantów, ale w zwykłym trybie czyli codziennie, w standardowych godzinach urzędowania.

To ważne, bo nie wszystkie sprawy nadają się do załatwiania online czy przez telefon, e-mail albo zwykłą pocztą. Także sprawy, które można załatwiać z wykorzystaniem platform e-urząd czy e-obywatel, korzystając z Profilu Zaufanego nie obejmują wciąż jeszcze całego spektrum. Ponadto sama administracja – rządowa i samorządowa – prowadzi wiele spraw w stosunku do obywateli z własnej inicjatywy. Na czas zamknięcia urzędów zostały one zamrożone m.in. dlatego, że przepisy regulujące zasady postępowania administracyjnego przewidują ściśle określone terminy, np. na złożenie wyjaśnień czy odwołanie. Z dniem 25 maja terminy zostają odmrożone czyli od tego dnia znów liczy się ich urzędowy bieg.

Jak stanowi §12 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń…, opublikowanego w Dzienniku Ustaw w poz. 878, urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych.

Jedna osoba na jedno stanowisko

W każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie możliwość osobistego załatwiania spraw. Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących interesantów). Powyższe zmiany są skorelowane z uchyleniem przepisów wstrzymujących bieg terminów administracyjnych, które zaczną biec ponownie od 25 maja 2020 r.
– Część urzędów podjęła już wcześniej decyzję o bezpośredniej obsłudze obywateli w tym trudnym czasie. Dziękuję tym samorządom, które pomimo epidemii starały się normalnie wykonywać wszystkie obowiązki. Jednym z priorytetów administracji w najbliższym czasie musi być rozwój e-usług. Wielu Polaków w ciągu tych trzech miesięcy skorzystało z elektronicznej możliwości kontaktu z urzędem – mówi wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Kliknij, przeczytaj i zadbaj o swoje pieniądze!:

Od poniedziałku urzędy będą też wzywać obywateli

Od poniedziałku więc możemy załatwiać bezpośrednio sprawy zarówno w urzędzie gminy, w starostwie itp. Z drugiej strony zapewne już za kilka dni powinniśmy się spodziewać się przesyłek poleconych w sprawach urzędowych, które były w toku a zostały (terminowo) zamrożone, albo wszczynanych właśnie.

Jak się okazuje, odmrożenie nie dotyczy Krajowej Administracji Skarbowej czyli m.in. urzędów skarbowych. Nadal, począwszy od 8 maja, tylko w wyjątkowych sytuacjach, w których nie można załatwić sprawy przez e-usługi, możliwa jest wizyta w urzędach skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej przez dwa dni w tygodniu:
Środa od 9:00 do 15:00
Piątek od 9:00 do 13:00

Klienci będą przyjmowani z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. W pozostałe dni obsługa podatników odbywa się w jednostkach KAS poprzez e-usługi, e-PUAP i telefonicznie.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

Kliknij, przeczytaj i zadbaj o swoje pieniądze!:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu