Niemcy, a może Wielka Brytania? Zobacz, jaka praca za granicą jest najbardziej atrakcyjna dla Polaka

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Zastanawiasz się, jak wygląda rynek pracy za granicą? Rozważasz wyjazd z Polski, ale nie wiesz, jakie masz perspektywy zatrudnienia gdzie indziej? Przekonaj się, w jakich krajach i branżach będzie najłatwiej o pracę za granicą.
Zastanawiasz się, jak wygląda rynek pracy za granicą? Rozważasz wyjazd z Polski, ale nie wiesz, jakie masz perspektywy zatrudnienia gdzie indziej? Przekonaj się, w jakich krajach i branżach będzie najłatwiej o pracę za granicą. Pxhere.com
Praca za granicą nie zawsze wiąże się z wyjazdem. Ponad 100 tys. Polaków mieszka w Polsce, a pracuje w innym kraju. Naszym ulubionym miejscem pracy są Niemcy. Zobacz, jakiej pracy za granicą szukamy najczęściej.

Wśród Polaków rozważających wyjazd do pracy za granicą dominują osoby, które chcą spróbować szczęścia w innym kraju ze względów materialnych. W takiej sytuacji znajdują się miliony naszych rodaków, a kolejne pokolenia już zastanawiają się nad emigracją. Według danych GUS pod koniec 2017 r. za granicą przebywało tymczasowo 2,54 mln osób z Polski, z czego najwięcej pracowników wybrało Niemcy i Wielką Brytanię.

W których krajach szukamy pracy za granicą?

Trend wyjazdowy wśród Polaków potwierdzają dane Randstad. Z 37. Monitora rynku pracy wynika, że 24% Polaków planuje podjęcie pracy za granicą w ciągu najbliższego roku, przy czym w Polsce wschodniej odsetek osób potwierdzających zamiar wyjazdu wynosi aż 30%.
Największa grupa chciałaby podjąć pracę w Niemczech (27%) lub Wielkiej Brytanii (21%), ale bierzemy również pod uwagę: Holandię (12%), USA (6%) i Norwegię (6%)
. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się: Szwecja, Szwajcaria i Włochy, które uzyskały po 3%, a także: Hiszpania, Kanada, Belgia, Irlandia, Francja i Grecja (po 2%).

Kto chce wyjechać do pracy za granicą?

Wśród osób zainteresowanych wyjazdem przeważają młodzi ludzie w wieku od 18 do 29 lat (34%). Jeżeli weźmiemy pod uwagę stopień wyedukowania, praca za granicą najbardziej kusi ludzi z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Pod względem płci zróżnicowanie jest niewielkie (25% mężczyzn wobec 22% kobiet).

Dlaczego wyjeżdżamy do pracy za granicą?

O wyjeździe do pracy za granicą przeważnie decydują względy finansowe. 63% osób przebadanych przez firmę Randstad wskazało na lepsze zarobki lub warunki zatrudnienia, 29% rozważa emigrację ze względu na chęć zmiany stylu życia, 27% chciałoby sprawdzić swoje możliwości i umiejętności, 26% – nauczyć się języka obcego, a 22% – poznać kultury innych krajów.

Jaka praca za granicą nas interesuje?

Nie wszyscy ludzie myślący o pracy za granicą mają sprecyzowane plany wyjazdowe. 28% respondentów firmy Randstad nie wie, co chciałoby robić w innym kraju, 13% jest zainteresowanych pracą fizyczną, 8% najlepiej zapatruje się na pracę biurową lub umysłową, dla 7% satysfakcjonujące byłyby prace budowlane lub remontowe, a drugie tyle mogłoby pracować na produkcji, przy czym 6% zadowoli się pracą przy zbiorach warzyw lub owoców.

Nieco inaczej rozkładają się preferencje dotyczące branż. Aż 35% osób rozważa budownictwo, 33% wskazuje na finanse i ubezpieczenia, drugie tyle na hotelarstwo i gastronomię. Jednocześnie 29% badanych szuka pracy w branży przemysłowej, a po 26% – w transporcie i logistyce, branży kulturalno-rozrywkowej oraz w sporcie i rekreacji.

Stanowiska, które cieszą się największym zainteresowaniem, to:

  • robotnik niewykwalifikowany
  • inżynier
  • technik/ robotnik wykwalifikowany
  • mistrz/ brygadzista
  • kierowca

Fenomen pracowników transgranicznych

1,3 mln Europejczyków mieszka w jednym kraju, a pracuje w innym. Są to pracownicy transgraniczni – osoby, których miejsce zamieszkania znajduje się w pobliżu granicy i zagranicznego zakładu pracy. Lokalizacja daje im możliwość utrzymywania się z pracy za granicą bez konieczności emigracji.

[QUIZ] Czy znasz najdziwniejsze zawody?

Dla porównania, w 2018 r. w całej Unii Europejskiej pracowało 220 milionów osób w wieku od 20 do 64 lat. Pracownicy transgraniczni stanowią 0.6 % tej grupy. Osoby zatrudnieni w innym kraju niż ojczysty najczęściej mają pracę w budownictwie, na produkcji lub w służbie zdrowia. Praca za granicą stanowi dla nich podstawowe źródło utrzymania.

Idealne dla Polaka miejsce pracy – Niemcy

W Unii Europejskiej największą grupę osób pracujących za granicą, a mieszkających w ojczyźnie, stanowią Polacy, którzy zdecydowali się na pracę w Niemczech. Bardzo dobrze pokazują to dane Eurostatu zebrane w raporcie „People on the move – statistics on mobility in Europe”. Do pracy w Niemczech jeździ aż 125 tys. Polaków, z czego 30% stanowią mężczyźni, którzy zatrudniają się w branży budowlanej.

- Polacy mający pracę w Niemczech stanowią największą grupę pracowników transgranicznych w Unii Europejskiej. Taki rodzaj emigracji jest bardzo popularny, co wynika m.in. z położenia geograficznego Polski i Niemiec, dobrej dostępności komunikacyjnej pomiędzy tymi krajami oraz wynagrodzenia otrzymywanego w obcej walucie – mówi Anna Ryniewicz, Senior Marketing Specialist w Euro-Tax.pl.

Chociaż zarobki w Niemczech nie są tak kolosalne jak w Luksemburgu czy Szwajcarii, to praca u naszych sąsiadów wiąże się z kilka razy większym wynagrodzeniem niż w Polsce. Przykładowo, etatowy kierowca autobusu w Warszawie zarabia na rękę 2500–4000 zł miesięcznie (3500–5000 zł brutto). Za taką samą pracę w Niemczech dostanie niewiele niższą wypłatę, tyle że w euro. (Firma Sanrusen oferuje kierowcy autobusu w Berlinie 2700-3000 euro miesięcznie.)

Ulubione branże pracowników transgranicznych

Pracownicy transgraniczni, podobnie jak osoby, które wyjechały do pracy za granicą, preferują branżę budowlaną. Nie jest to jednak jedyny sektor, w którym bez większych problemów można znaleźć pracę. Wystarczy poszukać wolnych wakatów w internecie lub za pośrednictwem agencji zatrudnienia.

- Sektory, w których najczęściej pracują Polacy, w większości mężczyźni, to przede wszystkim branża budowlana (szczególnie w przypadku pracy w Niemczech) i branża produkcyjna, gdzie przeważają pracownicy transgraniczni mieszkający we Francji lub Holandii, a pracujący w Belgii – podsumowuje Anna Ryniewicz.

Drugą pod względem liczebności grupę osób, które mają pracę za granicą, a mieszkają w swoim kraju, stanowią Francuzi zatrudnieni w Luksemburgu (88 tys.), trzecią – Niemcy pracujący w Luksemburgu (52 tys.), czwartą – Słowacy pracujący w Austrii (48 tys.), a piątą – Francuzi z pracą w Belgii (46 tys.).

[QUIZ] Job hopperzy, perennialsi… Czy potrafisz odnaleźć się na rynku pracy?<br>

Wśród Francuzów zatrudnionych w Luksemburgu co piąta osoba jest pracownikiem budowlanym (21%), a wśród Niemców pracujących w Luksemburgu 12% ma zatrudnienie w branży budowlanej. Pracownicy produkcyjni płci męskiej przeważają wśród Francuzów zatrudnionych w Belgii (30%). Jednocześnie aż 46% kobiet mieszkających na Słowacji, a dojeżdżających do pracy w Austrii, znalazło zatrudnienie w służbie zdrowia.

Źródło: 37. Monitor rynku pracy Randstad, raport “People on the move - statistics on mobility in Europe”, ec.europa.eu

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu