Niższa emerytura zamiast mandatu czy kary. Bez tej wpłaty skarbówka zabierze ci część świadczenia

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Tylko jedna trzecia osób zobowiązanych opłaca obecnie abonament radiowo-telewizyjny. Jakie konsekwencje to za sobą niesie?
Tylko jedna trzecia osób zobowiązanych opłaca obecnie abonament radiowo-telewizyjny. Jakie konsekwencje to za sobą niesie? 123rf.com/piksel
Obniżka emerytury w wyniku braku opłaty abonamentowej to sposób Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na walkę z kurczącą się liczbą obowiązkowych opłat za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Kiedy urząd skarbowy może zająć emeryturę seniora? Zadłużenie może zostać ściągnięte z konta każdego z nas.

Spis treści

Nie płacisz abonamentu? Dostaniesz niższą emeryturę

Przyzwyczajeni jesteśmy, że to fizyczna kontrola w naszym domu może skutkować wezwaniem do zapłaty abonamentu RTV. W przypadku seniorów urząd skarbowy może zająć część emerytury na poczet zaległych opłat abonamentowych. Oczywiście, skarbówka nie odbierze całej emerytury seniora, ale będzie ściągać część należności w celu pokrycia zadłużenia w kolejnych miesiącach, aż do pokrycia całości zobowiązań abonamentowych.

Wezwanie do zapłaty otrzymają przede wszystkim osoby, których odbiornik jest zarejestrowany, ale nie opłacają oni abonamentu. Wówczas Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej może uznać nas za dłużników i przesłać do nas pismo z wezwaniem do zapłaty.

Zobacz także:Jaka będzie podwyżka 13. emerytura 2024? To trzycyfrowy wzrost świadczeń. Wszystko dzięki waloryzacji emerytur

Senior i każda inna osoba po otrzymaniu pisma ma 7 dni na opłacenie zaległości abonamentowych. W przeciwnym wypadku sprawa trafia już do lokalnego urzędu skarbowego, który ma prawo wejść na konto i przez blokadę środków ściągnąć zadłużenie. Senior także musi liczyć się z zajęciem części emerytury, a ściągnięcie długu może nastąpić nie tylko z konta bankowego, ale również z nadpłaty podatku czy poprzez komornika.

Który senior nie musi płacić abonamentu RTV?

Seniorzy są jednak w pewnym sensie uprzywilejowaną grupą społeczną, bo spora część z nich nie musi opłacać abonamentu radiowo-telewizyjnego. Do tej grupy należą:

  • osoby po 75. roku życia
  • seniorzy po 60. roku życia, którzy mają prawo do emerytury i pobierają nie więcej niż 50 proc. średniego wynagrodzenia
  • weterani wojenni i wojskowi
  • osoby z I grupy inwalidzkiej

Osoby po 75. roku życia automatycznie uzyskują zwolnienie z opłat abonamentowych w momencie osiągnięcia wymaganego wieku. Weterani wojenni czy osoby po 60. roku życia muszą zgłosić chęć skorzystania ze zwolnienia na Poczcie Polskiej.

Abonament RTV jest opłatą za radio i telewizor i dotyczy osób, które zarejestrowały te odbiorniki na Poczcie Polskiej. Opłaty w wysokości 8,70 zł za radio lub 27,30 zł za radio i telewizor należy dokonywać do 25. dnia każdego miesiąca. Tylko w 2023 roku skarbówka odzyskała 22 mln zł w zaległych opłatach abonamentowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu