Niższe podwyżki i więcej zwolnień. Oto najnowsze prognozy ws. rynku pracy

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Aż połowa zbadanych firm chce w 2025 roku przyznać pracownikom podwyżki równe inflacji. To najwięcej w historii badania. Coraz mniej pracodawców chce natomiast płacić powyżej inflacji FOT. ILUSTRACYJNE LUKASZ KACZANOWSKI / POLSKA PRESS
Aż połowa zbadanych firm chce w 2025 roku przyznać pracownikom podwyżki równe inflacji. To najwięcej w historii badania. Coraz mniej pracodawców chce natomiast płacić powyżej inflacji FOT. ILUSTRACYJNE LUKASZ KACZANOWSKI / POLSKA PRESS FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS
50 proc. dużych i średnich przedsiębiorstw planuje w 2025 r. przyznać swoim pracownikom podwyżki wynagrodzeń na poziomie równym inflacji - wynika z najnowszego raportu Grant Thornton.

Spis treści

Raport Grant Thornton wskazuje, że firmy wykazują ostrożność nie tylko w kwestii zatrudnienia, ale również w podejściu do wynagrodzeń. Po dwóch latach z podwyższoną inflacją, pracodawcy coraz częściej wiążą podwyżki płac z dynamiką wzrostu cen.

Zmniejszył się odsetek firm planujących podwyżki płac powyżej inflacji w porównaniu z rokiem poprzednim

Z badania wynika, że zmniejszył się odsetek firm planujących podwyżki płac powyżej inflacji w porównaniu z rokiem poprzednim. Pracodawcy dostrzegają presję ze strony pracowników na wzrost wynagrodzeń, ale jednocześnie muszą dbać o rentowność swoich przedsiębiorstw. Dlatego częściej decydują się na podwyżki, które pozwolą utrzymać realną wartość wynagrodzeń, ale nie przekroczą poziomu inflacji.

Tylko 16 proc. średnich i dużych firm planuje zwiększenie zatrudnienia, co stanowi spadek o połowę w porównaniu z rokiem ubiegłym

Badanie pokazuje również, że tylko 16 proc. średnich i dużych firm planuje zwiększenie zatrudnienia w 2025 roku, co stanowi spadek o połowę w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z kolei odsetek firm planujących zwolnienia wzrósł z 13 proc. do 20 proc.

W ostatnich latach, mimo licznych trudności, takich jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie, pracodawcy wykazywali optymizm w kwestii zatrudnienia. Jednak na przełomie 2022 i 2023 roku liczba pesymistów przewyższyła liczbę optymistów.

Wskaźnik netto prognoz zatrudnienia wynosi 4 punkty procentowe, podczas gdy rok - 18 pkt proc.

Obecny wskaźnik netto prognoz zatrudnienia wynosi 4 punkty procentowe, podczas gdy rok wcześniej osiągnął rekordowe 18 punktów procentowych. Takie wyniki mogą wynikać z chłodniejszego niż oczekiwano wzrostu krajowej konsumpcji oraz słabszej koniunktury na rynkach zagranicznych.

źródło: PAP/raport Grant Thornton

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu