Spis treści
Inwestycja w zieloną energię
Orlen, jeden z największych koncernów energetycznych w Europie Środkowej, kontynuuje swoje działania na rzecz dekarbonizacji. Nowa farma fotowoltaiczna w Płocku jest kolejnym krokiem w tym kierunku. Farma powstaje na działce o powierzchni 2,7 hektara, a obecnie trwają tam prace niwelacyjne. Po ich zakończeniu rozpocznie się montaż infrastruktury.
Według planów, farma będzie składać się z 16 inwerterów solarnych o mocy 110kW każdy, do których przyłączone zostaną 3384 moduły PV o mocy jednostkowej 550W.
Harmonogram realizacji zakłada przekazanie do eksploatacji budowanej jednostki OZE w czwartym kwartale 2025 r. - zapowiedział Orlen. Koncern podkreśla, że farma przez 25 lat wytworzy około 50 GWh zielonej energii.
W połączeniu z innymi działaniami ma przynieść korzyści ekologiczne dla regionu
W połączeniu z planowanymi inwestycjami wodorowymi oraz rozwijającym się trendem czystej energii, projekt ten ma przynieść korzyści ekologiczne dla regionu. To kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji CO2. Warto przypomnieć, że w lutym tego roku, również na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku, oddano do użytku farmę fotowoltaiczną o mocy 4,8 MWp. Eksploatację obu farm powierzono Zespołowi Energetyki Odnawialnej. Te działania wpisują się w szerszą strategię Orlenu, która zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii.
Zmiana portfolio energetycznego Orlenu
W październiku spółka Orlen Wind 3, należąca do Grupy Orlen, sfinalizowała zakup dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie łódzkim. Koncern podkreśla, że do końca dekady Grupa Orlen chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw w kilku krajach europejskich. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje także rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.
Orlen informował wcześniej, że według przyjętej strategii do 2030 r., planowane nakłady inwestycyjne koncernu miałyby wynieść ponad 320 mld zł, z czego około 40 proc. na "zielone inwestycje". Wśród nich znajdują się energetyka wiatrowa na morzu i lądzie, fotowoltaika, biogaz, biopaliwa, elektromobilność i "zielony wodór". Obecnie koncern pracuje nad aktualizacją strategii, która ma być gotowa do końca tego roku.
Znajdujący się w Płocku główny zakład produkcyjny Orlenu to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w Europie. Nowa farma fotowoltaiczna to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i przyczyniania się do ochrony środowiska naturalnego. Orlen, poprzez swoje inwestycje, pokazuje, że transformacja energetyczna jest możliwa i konieczna.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
