Nowa procedura do ochrony polskich danych przed innymi państwami

Maciej Badowski
Opracowanie:
Celem nowelizacji ustawy jest to, by żadne dane, żadna wiedza, która jest w polskich systemach, nie była udostępniana żadnym innym państwom – wyjaśnił Gawkowski.
Celem nowelizacji ustawy jest to, by żadne dane, żadna wiedza, która jest w polskich systemach, nie była udostępniana żadnym innym państwom – wyjaśnił Gawkowski. Adam Jankowski/ Polska Press
W obliczu rosnących zagrożeń cybernetycznych, Polska podejmuje kroki mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych i systemów informatycznych. Kluczowym elementem tych działań jest wprowadzenie procedury identyfikacji dostawców wysokiego ryzyka w ramach nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ta zmiana ma na celu ochronę polskiej infrastruktury cyfrowej przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony niezaufanych dostawców.

Znaczenie procedury DWR dla cyberbezpieczeństwa

Wprowadzenie procedury DWR jest odpowiedzią na potrzebę ochrony polskiego cyberprzestrzeni przed zagrożeniami zewnętrznymi. Jak zaznaczył wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, celem nowelizacji ustawy jest zapewnienie, że żadne dane ani wiedza, która jest w polskich systemach, nie będą udostępniane żadnym innym państwom.

– Krajowy System Cyberbepieczeństwa i jego legislacja została przygotowana tak, żeby wprowadzać polskie cyberbezpieczeństwo na wyższy poziom użyteczności – powiedział Gawkowski.

DWR ma chronić Polskę przed możliwością wpływu innych państw na procesy związane z przetwarzaniem danych, co jest zgodne z europejskimi przepisami o cyberbezpieczeństwie, w tym dyrektywą NIS2.

Procedura DWR a dyrektywa NIS2

Nowelizacja ustawy o KSC, wprowadzająca procedurę DWR, jest częścią implementacji dyrektywy NIS2, która ma na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w całej Unii Europejskiej. Procedura ta nie jest skierowana przeciwko konkretnym podmiotom, lecz ma na celu ogólną ochronę cyberprzestrzeni. – Nie jest w Polsce wpisana przeciwko komuś, ani na jakieś zamówienie. Jest po to, abyśmy mogli w Polsce troszczyć się o cyberbezpieczeństwo – wyjaśnił Gawkowski, odnosząc się do zarzutów o uznaniowość procedury.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podkreślił, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, z pełną kontrolą sądową i na podstawie obiektywnych kryteriów technicznych.

– Żaden organ nie będzie podejmował decyzji w żadnej sprawie (samodzielnie, przyp. red. bez udziału innych organów – wskazał Standerski.

Kontrowersje wokół procedury DWR

Mimo że intencją procedury DWR jest zwiększenie bezpieczeństwa, niektóre głosy w branży wyrażają obawy. Karol Skupień, szef Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, zwrócił uwagę na potencjalne problemy dla małych i średnich firm telekomunikacyjnych, które mogą zostać pozbawione dostępu do niezbędnego sprzętu.

– Zawarty w projekcie mechanizm (...) nie jest oparty na kryteriach technicznych, według których określone urządzenia można uznać za niespełniające standardów bezpieczeństwa – argumentował Skupień, wskazując na kryterium państwa pochodzenia dostawcy.

Piotr Podgórski z Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl również wyraził obawy dotyczące „uznaniowości" procedury i potencjalnych konsekwencji dla firm uznanych za "kluczowe" lub "ważne".

– Kryterium to, w porównaniu do innych państw UE, zostało wprowadzona tylko w polskim projekcie ustawy – zauważył Podgórski, krytykując brak jasnych, technicznych kryteriów.

Wprowadzenie procedury DWR w ramach nowelizacji ustawy o KSC jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia cyberbezpieczeństwa Polski. Mimo pewnych kontrowersji i obaw, cel tego działania - ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi – zdaje się być priorytetem dla rządu. Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, procedura ta ma służyć wszystkim użytkownikom polskiej cyberprzestrzeni, zapewniając bezpieczeństwo danych i systemów informatycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu