- KIM od jesieni 2021 roku prowadzi badanie świadomości wokół wdrożenia nowego standardu nadawania NTC śledząc, w jakim stopniu społeczeństwo jest na nie przygotowane. Z naszych danych wynika, że istotnie zwiększyła się gotowość do zmiany standardu wśród gospodarstw domowych odbierających wyłącznie telewizję naziemną, niemniej nadal 1,81 mln z nich jest zagrożonych utratą sygnału telewizyjnego - komentuje Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.
Ile dekoderów DVBT2/HEVC mają Polacy?
Jak zauważa Kalinowski, badania pokazują także, że pod względem posiadanego sprzętu obsługującego DVBT2/HEVC sytuacja wygląda coraz lepiej. Jednak nie każdy odbiorca telewizji naziemnej na świadomość zbliżającej się zmiany. Dlatego konieczne jest kontynuowanie działań informacyjnych na temat wdrożenia nowego standardu.
- Działania koordynowane są całościowo, dotyczą nie tylko komunikacji zmiany standardu, ale też problematyki dystrybucji urządzeń przez sieci handlowe oraz sposobów zabezpieczenia praw konsumentów. To jest bardzo satysfakcjonujące, że w ciągu niecałego półrocza udało się stworzyć grupę roboczą składającą się z ekspertów różnych organizacji i urzędów, która działa niezwykle szybko i skutecznie – powiedział Przemysław Broniszewski, Członek Zarządu MOC TV.
Kiedy zostanie wyłączony dotychczasowy standard nadawania telewizji naziemnej?
Nowy standard nadawania NTC będzie wprowadzany na terenie całego kraju sukcesywnie, od 28 marca do 27 czerwca 2022 roku. W pierwszej kolejności zmiany obejmą województwa:
- 28 marca 2022 - lubuskie i dolnośląskie
- 25 kwietnia 2022 - zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie,
- 23 maja 2022 - łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, i podkarpackie,
- 27 czerwca 2022 - warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.
