Nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2 w 2022 roku. Wymiana telewizora będzie konieczna? Harmonogram wprowadzania zmian

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
unsplash
2022 rok przyniesie zmianę w standardzie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Sygnał przesyłany był analogowo od 1952 roku, gdy powstała telewizja w Polsce, aż do lipca 2013 roku. Od tego czasu nadawcy telewizji naziemnej korzystają ze standardu DVB-T, który w przeciągu 7 lat stał się przestarzały. Czy tak jak 7 lat temu będziemy musieli wyrzucić stare telewizory i kupić nowe?

Sygnał DVB-T2 w Polsce. Od kiedy nowy standard telewizji naziemnej?

Dotychczasowy standard DVB-T posiada swoje ograniczenia. Widzowie nie mogą oglądać kanałów w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD. Natomiast telewizja cyfrowa drugiej generacji efektywniej będzie kompresować dane oraz pozwoli zwiększyć pojemność multipleksu.

W jednym paśmie szerokości 8 MHz DVB-T umożliwia przesyłanie 24,88 Mb/s. Dla DVB-T2 jest to natomiast aż 40 Mb/s. Efektywniejsza kompresja natomiast pozwala na zwiększenie liczby przesyłanych kanałów telewizyjnych w ramach jednego multipleksu. Nadawcy naziemni będą mieli również możliwość przesyłania obrazu w jakości 4K/Ultra HD. Jednak do zobaczenia takiej jakości na ekranie, konieczne jest posiadanie specjalnego telewizora.

Cyfrowa telewizja naziemna może obecnie wykorzystywać częstotliwości nadawcze od 470 MHz do 790 MHz. Dzięki zmianie standardu nadawania programów telewizyjnych operatorzy wdrażający transmisję 5G otrzymają do swojej dyspozycji pasmo 694 do 790 MHz. Nadawanie telewizji zostanie natomiast skompresowane do pozostałych częstotliwości. Odbędzie się to jednocześnie z podniesieniem jakości sygnału telewizyjnego.

Wymiana telewizorów konieczna?

Kiedy w 2013 roku był wygaszany sygnał analogowy, część nowszych telewizorów już posiadała możliwość odbioru standardu DVB-T. W przypadku starszych telewizorów wystarczyło zainstalować specjalny tuner. Podobną sytuację mamy tym razem. Duża część telewizorów kupiona po 2015 roku jest przystosowana do odbioru nowego standardu telewizji. Ponieważ nowszy tuner DVB-T2 odbiera również starszy standard nadawania – DVB-T. Nie zawsze oznacza to jednak kompatybilność z kodekiem HEVC. HEVC jest konieczne do odbioru nowego standardu.

Informację o tym, jaki tuner znajduje się w Twoim telewizorze można znaleźć w instrukcji obsługi albo w specyfikacji.

Telewizja Polska planuje wprowadzić także własny tuner umożliwiający nie tylko oglądanie aktualnie nadawanego programu, ale także możliwość zatrzymania, odtworzenia od początku lub obejrzenia audycji emitowanej do 7 dni wstecz. W funkcjach urządzenia ma się znaleźć także dostęp do biblioteki VOD TVP.

Kiedy będziemy mieli gwarancję, że sprzęt będzie odbierać telewizję w nowym standardzie?

Przed zakupem warto dowiedzieć się, czy odbiornik poradzi sobie z kodowaniem:

  • telewizji naziemnej w DVB-T2;
  • obrazu w HEVC;
  • fonii w Dolby E-AC-3 oraz MPEG-2 Audio Warstwa 2.

Jeśli chcesz również oglądać telewizję w jakości 4K konieczna jest możliwość odbioru:

  • HEVC HDR w wariancie PQ10 i HLG10;
  • dźwięku w wariancie Dolby AC-4.

Natomiast telewizor łączący się z Internetem, powinien mieć możliwość obsługi HbbTV od 2.0.1 wzwyż.

Instrukcję, jak przeprowadzić testu odbioru nowego standardu we własnym telewizorze można odnaleźć na stronie gov.pl/CyfrowaTV.

Wygaszenie dotychczasowego standardu nadawania. Kalendarz zmian

Od lipca 2022 roku telewizyjny sygnał będzie można odbierać tylko dzięki tunerowi DVB-T2. W poszczególnych częściach Polski będzie wyłączany jednak już od marca.

Wyłączenia nadawania w standardzie DVB-T będzie następować:

  • 28 marca 2022 - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Krajowy Instytut Mediów podaje, że 2,27 mln gospodarstw domowych będzie zmuszone wymienić telewizor lub dokupić i zainstalować nowy dekoder dostosowany do standardu DVB-T2. Najlepiej do zmiany są przygotowani mieszkańcy województwa opolskiego, natomiast najgorzej – zamieszkali w lubuskiem. Z tego powodu TVP planuje uruchomienie specjalnej infolinii. Konsultant obsługujący połączenia podpowie, jak sprawdzić, czy odbiornik obsługuje nowy standard.

Większość kupujących w sklepach koncentruje się na rozdzielczości telewizora, ilości złącz HDMI albo na rozmiarze przekątnej. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest to, co sprzęt „ma w środku”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu