Będą nowe dopłaty do zakupu telewizora lub dekodera? Rząd nie wyklucza uruchomienia kolejnej edycji programu

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Rząd rozważa wprowadzenie dopłat na zakup dekodera lub telewizora w 2023 roku.
Rząd rozważa wprowadzenie dopłat na zakup dekodera lub telewizora w 2023 roku. Alehandra13 / PixaBay
Dodatek na zakup nowego telewizora lub dekodera wkrótce może powrócić. Wiąże się to z nadchodzącym terminem odejścia od standardu nadawania MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej. Kiedy możemy spodziewać się nowych dopłat i ile wyniosą?

Spis treści

Do końca tego roku multupleks telewizji cyfrowej MUX-3 (zawierający m.in. TVP1, TVP2, TVP Info, TVP3, TVP Historia i TVP Sport) będzie nadawał sygnał w standardzie DVB-T. Oznacza to, że od 1 stycznia widzowie telewizji naziemnej ze starszymi telewizorami lub dekoderami stracą możliwość odbierania powyższych stacji.

MUX-3 powinien być nadawany w nowym standardzie już od roku, jednak ze względu na wojnę w Ukrainie proces ten został wstrzymany. Co istotne, od stycznia widzowie będą mogli odbierać tylko stacje Metro, Zoom TV, WP oraz Nowa TV, nadawane w standardzie MUX-8.

Przeczytaj też:Kupiłeś nowy telewizor lub radio? Masz 14 dni na to, by go zarejestrować

Nowe dopłaty do telewizorów

Wraz z końcem 2022 roku wygasł program rządowych dopłat do zakupu dekodera lub telewizora. Oferowane dofinansowanie związane było ze zmianą standardu nadawania telewizji cyfrowej. Każde gospodarstwo domowe, które miało stary sprzęt, niedostosowany do tych zmian, mogło ubiegać się o jednorazowe świadczenie.

Dofinansowanie na nowy sprzęt wynosiło 100 zł w przypadku dekodera oraz 250 zł do zakupu nowego telewizora. Wniosek można było składać za pośrednictwem platformy internetowej lub w tradycyjnej formie papierowej.

Według informacji przekazanych przez portal wirtualnemedia.pl obecnie Ministerstwo Cyfryzacji rozważa przywrócenie tego programu. Resort podkreśla jednocześnie, że proces zmiany standardu nadawania został przeprowadzony sprawnie, a wszystkie gospodarstwa domowe miały możliwość skorzystania z oferowanych dopłat.

- W Ministerstwie Cyfryzacji jednak stale obserwujemy oraz analizujemy sytuację i w każdej chwili jesteśmy gotowi do uruchomienia kolejnej edycji programu - przekazało biuro prasowe Ministerstwa Cyfryzacji, cytowane przez portal wirtualnemedia.pl.

Jak dodaje resort cyfryzacji, do końca 2021 roku prawie 2,3 mln gospodarstw domowych nie było przystosowanych do planowanych zmian w nadawaniu telewizji naziemnej. Od początku ubiegłego roku świadomość jednak wzrastała, do czego przyczyniła się między innymi prowadzona kampania informacyjna.

Podczas poprzedniej edycji programu z dopłat skorzystało łącznie około 610 tys. osób. Nowe świadczenia na zakup dekodera lub telewizora mogą pojawić się jesienią bieżącego roku, jednak ich wysokość oraz dokładny termin wprowadzenia nie są jeszcze znane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu