Telewizory naszego dzieciństwa. Pamiętacie te czasy? Kosztowały majątek. Sprawdź, czy jesteś dinozaurem

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Telewizor Neptun 413 można było samodzielnie naprawiać
Telewizor Neptun 413 można było samodzielnie naprawiać Narodowe Archiwum Cyfrowe
Telewizor i telewizja to coś, co ma w swoim domu prawie każdy. Nie zawsze tak było. Czy pamiętacie te czasy, gdy biegając po podwórku, rodzice wołali was przez okno, bo właśnie zaczynał się program, na który czekaliście cały dzień? Dziś, czyli 21 listopada, wypada Światowy Dzień Telewizji. Święto to zostało ustanowione w 1996 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Sprawdzamy, jak kiedyś wyglądały telewizory. Jeszcze w latach 90. niektóre nie miały pilota, a o innych chodziły plotki, że potrafią wybuchać lub się zapalić. Czy faktycznie tak było?

Mówi się, że telewizja została wynaleziona w 1884 roku. To prawie 140 lat temu. Mimo to starsi z nas pamiętają czasy bez telewizora. Opracowanie pierwszego odbiornika telewizyjnego, który nadawał się do sprzedaży trwało ponad 10 lat.

W którym roku pojawiły się pierwsze telewizory w Polsce?

Pierwszy seryjnie produkowany w Polsce telewizor pojawił się w 1956 r. Nosił nazwę „Wisła” i powstawał na licencji od radzieckiego „Awangarda”. Obraz wyświetlany był na ekranie o rozmiarze 18x24 cm To mniej, niż... ma kartka A4.

Potem wprowadzano kolejne modele i większe rozmiary telewizorów.

Przykładowo: taki odbiornik telewizyjny „Belweder” kosztował 7 tysięcy złotych, czyli trzy średnie miesięczne wypłaty. Nawet jeżeli kogoś było już na niego stać, to i tak telewizory podlegały reglamentacji. Trzeba było mieć odpowiednie talony.

Od 1971 r. nadawano pierwsze programy w kolorze. Problem tylko w tym, że nie każdy miał telewizor, a nawet, jeśli odbiornik już był – to niekoniecznie wyświetlał kolory.

Trzeba było posiadać telewizor typu „Rubin” (za 20-22 tys. zł), „Jowisz” (46 tys. zł, czyli tyle, co połowa Fiata 126p) lub „Neptun” (produkowany w Gdańsku w zakładach Unimor). A te znane były z tego, że potrafiły się zapalić. Groziło to pożarem całego mieszkania. Jeszcze pod koniec lat 80. nie każdy miał odbiornik. Było to dobro luksusowe.

W 1989 r. w związku z hiperinflacją za telewizor trzeba było zapłacić nawet 3 mln zł. W latach 70. na świecie pojawiła się telewizja kablowa. Wynalazkiem kolejnej dekady były magnetowidy. Oczywiście to wszystko niekoniecznie było dostępne w Polsce.

Jak wyglądały telewizory w dawniejszych czasach - możemy zobaczyć przechodząc do galerii.

Czy każdy Polak posiada w domu telewizor?

Obecnie 94,7 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma odbiornik telewizyjny - wynika z Badania Założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów za 2022 r. Wskaźnik ten jest jednak niższy wśród osób młodych i mieszkających w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.

Według badania „Establishment Survey” w 2021 r. 48 proc. telewizorów w Polsce można było podłączyć do Internetu, ale z tej opcji korzystało jedynie 35 proc. 21 proc. gospodarstw domowych oglądało treści VOD na telewizorze. Ponad połowa gospodarstw domowych ma telewizor wyposażony w funkcję SMART. Ponad 90% Polaków ma odbiornik telewizyjny młodszy, niż dekada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu