Spis treści
Do niedawna kierowcy, którzy chcieli zmniejszyć liczbę punktów karnych na koncie, mogli zapisywać się na 6-godzinny kurs w cenie 300 złotych. Uczestnictwo w tych zajęciach pozwalało na wycofanie z konta 6 punktów karnych. Zasada nie dotyczyła kierowców, którzy mieli prawo jazdy krócej niż rok.
Prowadzone przez WORD-y kursy były dodatkowym źródeł dochodu dla ośrodków, dlatego też wycofanie się z tego pomysłu wywołało falę dyskusji. Rządzący podjęcie tej decyzji argumentowali tym, że zajęcia nie spełniały swojej roli, gdyż kursanci często uczestniczyli w szkoleniach zdalnie, a wirtualne konsultacje z psychologiem czy policjantem nie przynosiły oczekiwanego rezultatu.
Kursy reedukacyjne dla kierowców - na czym będą polegać?
Ministerstwo Infrastruktury od dłuższego czasu pracuje nad nowym rozwiązaniem, które zapewni WORD-om dodatkowy zastrzyk finansowy, a kierowcom da szansę na poprawę swojego zachowania na drodze. Jak wynika z najnowszych doniesień, rządzący chcą wprowadzenia nowych kursów dla kierowców, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych. Osoby te za opłatą 500 zł mają być kierowane na 3-dniowe szkolenie.
- Nowe przepisy przewidują, że kierowca, który po odbyciu kursu reedukacyjnego w ciągu 5 lat ponownie przekroczy limit 24 punktów karnych, utraci uprawnienia do kierowania pojazdami i będzie traktowany jak osoba, która nigdy ich nie posiadała - przekazał rzecznik prasowy resortu infrastruktury Szymon Huptyś.
Co istotne, nie będą to kursy, gdzie każdy będzie mógł „wyzerować” swoje konto punktowe. Zajęcia będą dłuższe, bardziej szczegółowe i przeprowadzane zarówno w formie wykładów, jak i zajęć warsztatowych.
Kursy reedukacyjne - od kiedy?
Wdrożenie zmian, nad którymi pracuje resort infrastruktury, nie jest jednak proste. Projekt rozporządzenia ws. kursów bezpieczeństwa czeka już w zamrażarce od 11 lat i wiele wskazuje na to, że może to jeszcze potrwać.
Wszystko za sprawą konieczności wdrożenia gruntownych zmian w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To właśnie CEPiK jest głównym hamulcem tej wyczekiwanej przez wszystkich reformy. Niestety, w obecnej sytuacji nie jest znany nawet przybliżony termin wprowadzenia kursów reedukacyjnych.
Warto pamiętać, że nadzór nad CEPiK sprawuje Ministerstwo Cyfryzacji, które na razie nie informuje o planach wprowadzania gruntownych zmian w systemie. Natomiast jeśli zmiany wejdą w życie, to ich realizacja w praktyce i tak będzie zależała od funkcjonalności CEPiK-u.
