Nowe inwestycje mieszkaniowe w Gdańsku powstają głównie w południowych dzielnicach miasta. Co z tymi, którzy chcieliby mieszkać np. na Starym Mieście, w Oliwie lub we Wrzeszczu? Czy jesteśmy skazani tylko na rynek wtórny? Otóż nie, deweloperom bardzo zależy na terenach znajdujących się w dzielnicach z bogatą historią.
Czytaj też: Popyt na mieszkania nie słabnie. To wciąż atrakcyjna inwestycja
Plomby w starych dzielnicach
Nowe inwestycje w wiekowych dzielnicach Gdańska bardzo często przyjmują formę tak zwanych plomb, czyli nowych budynków, które deweloperzy wpasowują w działki między kamienicami. Takie działki biorą się najczęściej z wyburzeń zabudowy substandardowej, przypominającej czasy powojennej prowizorycznej odbudowy czy też zniszczonych kamienic. Przykładem może być inwestycja przy ul. Aldony w Dolnym Wrzeszczu, czy cała pierzeja inwestycyjna przy ul. Szerokiej, którą zajęły apartamenty, biura i restauracje. Nie dziwi więc fakt, że inwestorzy wyszukują tereny inwestycyjne znajdujące się w sercach historycznych dzielnic.
Teraz z kolei wiele dzieje się w Oliwie. To dzielnica postrzegana jako miejsce „dobre do życia”, świetnie skomunikowane, blisko stąd do Sopotu, na plażę, do parku. Urzeka kameralnością małego miasta z brukowanymi uliczkami, skwerami, eleganckimi kamienicami i zabytkami tj.: Katedra Oliwska, Opactwo Cysterskie z Parkiem Oliwskim, a także licznymi terenami rekreacyjnymi.
W centrum Oliwy powstaje odrestaurowany hotel, a w sąsiedztwie historyzujące stylem kamienice. Podobne inwestycje planuje dwóch deweloperów w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Oliwskiego.
Czytaj również: Wzrost zainteresowania domami i apartamentami w Trójmieście
Osiedla wśród zabytków
Drugim typem inwestycji są nowe osiedla, jednak w starych dzielnicach nie ma zbyt ich wiele, ze względu na brak miejsca na dużą zabudowę. Tutaj, z punktu widzenia spójnego wizerunku miasta, najlepsze będą takie projekty, które wpiszą się w architekturę dzielnicy. Po drugiej stronie Parku Oliwskiego powstaje zupełnie inna w charakterze Harmonia Oliwska. Nieco dalej od zabytkowego rejonu dzielnicy, po drugiej stronie torów, na terenach po Międzynarodowych Targach Gdańskich wyrasta również zupełnie nowoczesna dzielnica - IDEA.
Jeszcze inne rozwiązanie to połączenie starego z nowym, co dobrze udało się w dzielnicy Wrzeszcz. Do charakteru okolicy pasuje zarówno Garnizon, jak i projekt Browaru Gdańskiego. Obie te inwestycje oparte są na założeniu adaptacji i modernizacji części historycznych budynków, a nie na ich wyburzaniu. Projekty wpasowane w historyczne otoczenie zazwyczaj odznaczają się prestiżowym charakterem, wysokim standardem i oczywiście odpowiednio proporcjonalną ceną.
Wysokie ceny takich inwestycji będą się utrzymywać. Działki w historycznych lokalizacjach są bardzo drogie, więc koszty początkowe dla inwestora są znaczące. Poza tym lokale w budynkach z wyższej półki po prostu muszą tyle kosztować. Ta cena, to integralna część wizerunku prestiżowych inwestycji.
Apartamenty z widokiem
Kolejną z prób osadzenia nowoczesnej architektury w historycznych ramach Starego Miasta jest Brabank. Granicę pierwszej strefy widokowej inwestycji wyznacza Motława oraz powstające po drugiej stronie Muzeum II Wojny Światowej. Brabank z historyczną częścią łączy malowniczy mostek przerzucony ponad kanałem Raduni , który stanowi przedłużenie Rybackiego i Długiego Pobrzeża z charakterystycznym Żurawiem, bramami i kamieniczkami.
Położenie apartamentów gwarantuje łatwość poruszania się po aglomeracji trójmiejskiej. Prosty i krótki dojazd do głównych węzłów komunikacyjnych ułatwia szybkie dotarcie do centrów biznesu, lotniska, czy Sopotu. A takich widoków - nie ma nigdzie!
Czytaj też: Na Kociewiu działki budowlane sprzedają się na pniu
