Nowe prawo. Już obowiązują rewolucyjne zmiany dla zaciągających i spłacających kredyty hipoteczne

Zbigniew Biskupski AIP
Fot Pawel Lacheta/Polska Press
Kredytów hipotecznych mogą udzielać tylko banki i SKOK-i. W walutach obcych - tylko osobom z dochodami w tej walucie. Będziemy informowani o wszelkich kosztach kredytu. Niezmienność oferty, możliwość późniejszej restrukturyzacji umowy to inne plusy. Kredyt hipoteczny w końcu nie będzie dla nas tykającą bombą.

Od soboty 22 lipca obowiązują przepisy ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Nakłada ona na pośredników wiele obowiązków. Należy do nich m.in. informowanie o tym, z jakimi instytucjami pośrednik pracuje, jakie otrzymuje wynagrodzenie, a także o dokładnych kosztach kredytu oraz różnicach między opcjami kredytu z dodatkowymi produktami lub bez nich. Czy te zmiany wpłyną na poprawę bezpieczeństwa kredytobiorców?

Dzięki wprowadzeniu zapisu, który zakłada, że wszyscy agenci od tej pory będą musieli spełniać określone ustawą warunki, m.in. posiadania odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia lub zaliczenia egzaminu, poprawi się jakość wykonywanych przez pośredników usług

.

Klienci będą mogli zweryfikować osobę, która ich obsługuje w zakresie kredytu, a także zyskają pewność, że mają do czynienia z osobą kompetentną oraz że będą otrzymywać ujednolicone, szczegółowe informacje na temat oferowanych im produktów.
- To bardzo dobry i znaczący zapis zarówno dla pośredników, jak i klientów. Od początku powstania Spółdzielni oczekiwaliśmy od osób podejmujących z nami współpracę wyłączności. Naszym zdaniem było to niezbędne, aby działać w sposób oparty o jeden system wartości. Rynek miał niestety odmienne podejście do tego tematu. Brak wyłączności powodował, że w sytuacji popełnienia błędu lub niezadowolenia z pracy pośrednika klient nie wiedział, gdzie może złożyć reklamację, szukać pomocy czy też wsparcia - tłumaczy Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Kredyt walutowy nie dla każdego

Ustawa wprowadza ponadto dalsze ograniczenia w zawieraniu umów kredytowych w walutach obcych, a kredytów hipotecznych będą mogły od tej pory udzielać tylko i wyłącznie banki i SKOK-i. Klient nie weźmie już takiego kredytu w firmie pożyczkowej. Unormowany został także sposób reklamowania kredytów hipotecznych. Wzorem kredytów gotówkowych komunikat będzie musiał zawierać szczegółowe informacje dotyczące warunków oferty, m.in. rzeczywistej stopy oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu.

Czytaj też:
By przeczytać o szczegółach projektu ustawy o sukcesji i korzyściach dla firm rodzinnych - kliknij

Jednym z ważniejszych dla klientów punktów ustawy jest również gwarancja niezmienności warunków kredytu hipotecznego w ciągu 14 dni od otrzymania od pośrednika wszystkich kalkulacji w formie zindywidualizowanej informacji, dotyczącej propozycji kredytu hipotecznego , a także od otrzymania decyzji kredytowej. Dwutygodniowy termin obowiązuje również w kwestii odstąpienia od umowy. Jeżeli klient rozmyśli się już po podpisaniu dokumentów, to będzie miał 14 dni na rezygnację, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

- Istotnym dla klienta zapisem ustawy jest również wprowadzenie od 22 lipca obowiązku poinformowania klienta o decyzji kredytowej nie później niż w 21. dniu od dnia złożenia wniosku. Natomiast w sytuacji, w której otrzymamy negatywną decyzję kredytową od banku, będzie on zobowiązany wytłumaczyć i wskazać powód odmowy. Dzięki temu klient będzie wiedział, co poprawić w swoich dokumentach przed kolejnym złożeniem wniosku - dodaje Katarzyna Dmowska.

Dwutygodniowy termin obowiązuje również w kwestii odstąpienia od umowy. Jeżeli klient rozmyśli się już po podpisaniu dokumentów, to będzie miał 14 dni na rezygnację, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Ustawa wprowadza również istotne zmiany dla klientów już w trakcie spłacania kredytu. Ustawa określa warunki pobierania prowizji za wcześniejszą spłatę, a jeżeli kredytobiorca nie radzi sobie ze spłatą swojego zobowiązania, bank ma obowiązek restrukturyzacji warunków umowy.

OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu