Nowe przepisy w walce z zanieczyszczeniem plastikiem. Co się zmienia od 1 lipca?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Od 1 lipca wchodzą kolejne przepisy mające ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem
Od 1 lipca wchodzą kolejne przepisy mające ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem 123rf.com
Od 1 lipca w Polsce zaczynają obowiązywać nowe przepisy mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem. Zmiany te są częścią szerokiej inicjatywy, która ma przyczynić się do zredukowania ilości jednorazowego plastiku w środowisku. Jakie konkretnie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy i jakie będą miały one konsekwencje dla przedsiębiorców oraz konsumentów?

Spis treści

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Zgodnie z nowymi regulacjami, jednym z kluczowych zmian jest wprowadzenie obowiązku przymocowania na stałe plastikowych nakrętek do butelek. Ta zmiana ma na celu ograniczenie ilości odpadów, które trafiają do środowiska naturalnego. Wprowadzenie tej regulacji jest odpowiedzią na obserwowany problem znikających nakrętek, które często kończą swoją podróż w oceanach i na plażach, stanowiąc poważne zagrożenie dla życia morskiego.

Ponadto, przedsiębiorstwa działające w branży gastronomicznej oraz handlu, które oferują żywność lub napoje w jednorazowych opakowaniach plastikowych, będą musiały zaoferować swoim klientom alternatywne opakowania. Te alternatywne opakowania muszą być wykonane z materiałów podlegających biodegradacji lub być przeznaczone do wielokrotnego użytku, co ma na celu znaczące ograniczenie ilości generowanych odpadów plastikowych.

Konsekwencje dla producentów i konsumentów

Nowe przepisy nie tylko nakładają na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki, ale również wprowadzają system kar za ich nieprzestrzeganie. Nieprzestrzeganie wymogu przymocowania nakrętek może skutkować nałożeniem kary w wysokości od 10 tys. do 500 tys. zł. Z kolei przedsiębiorcy, którzy nie zapewnią alternatywnych opakowań dla swoich produktów, mogą zostać ukarani kwotą od 500 do 20 tys. zł.

Wiceszefowa resortu klimatu Anita Sowińska podkreśliła znaczenie nowych regulacji, stwierdzając: - Jest to dobre rozwiązanie, dlatego że (...) te nakrętki bardzo często trafiają do wód, do oceanów, są jednym z najczęściej znajdywanym odpadów na plażach.

Dodatkowo zaznaczyła, że nakrętki nieprzytwierdzone do butelek to również realny problem w przetwarzaniu odpadów. Przedstawiciele branży recyklingu również popierają te zmiany, argumentując, że pozostawienie nakrętki na zużytej butelce pozwala na łatwiejsze i bardziej efektywne przetworzenie odpadów, co przyczynia się do lepszej ochrony środowiska.

Wprowadzenie nowych przepisów jest ważnym krokiem w kierunku ograniczenia zanieczyszczenia plastikiem i promowania bardziej zrównoważonego podejścia do gospodarki odpadami. Zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci muszą dostosować się do nowych regulacji, które mają znaczący wpływ na ochronę naszego środowiska. Ostatecznie, wspólne działania mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia ilości plastiku trafiającego do środowiska naturalnego, co jest kluczowe dla zachowania zdrowia planety na przyszłe pokolenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu