Nowe samoloty dla narodowego przewoźnika. Chodzi o kilkadziesiąt maszyn

Maciej Badowski
Opracowanie:
Do połowy tego roku chcemy rozstrzygnąć przetarg na samoloty dla LOT-u – poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Do połowy tego roku chcemy rozstrzygnąć przetarg na samoloty dla LOT-u – poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Robert Woźniak
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak ogłosił, że do połowy roku planowane jest rozstrzygnięcie przetargu na nowe samoloty dla LOT-u. W tym samym czasie przygotowywana jest specustawa, która ma przyspieszyć budowę Drogi Czerwonej, kluczowej dla transportu strategicznego. Oba projekty mają na celu wzmocnienie infrastruktury transportowej Polski.

Nowe samoloty dla LOT-u

Minister Dariusz Klimczak w rozmowie z Radiem ZET potwierdził, że zakończono nabór firm zainteresowanych sprzedażą samolotów dla narodowego przewoźnika.

– Chcemy rozstrzygnąć ten przetarg do połowy roku. Chcemy wybrać najlepszą firmę, która dostarczy nam najlepszej jakości samoloty. (...) Bardzo wzmocnimy naszego przewoźnika lotniczego. Wystąpiłem o tarczę antykorupcyjną – dodał.

Obecnie flota LOT-u liczy około 90 samolotów, a planowane jest zakupienie od 40 do 70 nowych maszyn. Minister Klimczak wyjaśnił, że początkowo planowane jest nabycie około 40 samolotów przed uruchomieniem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), a kolejne zakupy mogą nastąpić po jego otwarciu.

Prezes LOT Michał Fijoł podkreślił znaczenie przetargu na 84 samoloty do obsługi połączeń regionalnych.

– Myślę, że w ciągu najbliższych kilku tygodni powiemy, z kim LOT będzie dalej pracował – wskazał.

W rywalizacji o dostarczenie maszyn dla polskiego przewoźnika biorą udział dwa modele: Embraer 195-E2 i Airbus A220.

Droga Czerwona jako priorytet

Minister Klimczak zapowiedział również, że priorytetem będzie budowa Drogi Czerwonej, która ma połączyć Port Gdynia z siecią dróg krajowych. Droga ta jest kluczowa dla strategicznych transportów, w tym militarnych.

– Przygotowałem nowy projekt specustawy, w którą wpiszę m.in. tę drogę jako priorytetową, którą należy wybudować z przyśpieszeniem wszelkiego rodzaju procedur bądź z ich nawet ominięciem, ponieważ to jest polska racja stanu" - poinformował Klimczak.

Minister podkreślił, że obecne procedury, w tym te związane z pozwoleniami środowiskowymi, hamują postęp inwestycji. Droga Czerwona ma przebiegać przez gęsto zabudowaną tkankę miejską w Gdyni, co stanowi dodatkowe wyzwanie.

Prace przygotowawcze są już zaawansowane, a na realizację czterech etapów projektu planowane jest zabezpieczenie ponad 4 miliardów złotych. Choć finansowanie jeszcze nie zostało w pełni zapewnione, ministerstwo jest blisko znalezienia rozwiązania.

Wsparcie dla strategicznej inwestycji

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz również podkreślił znaczenie Drogi Czerwonej, wskazując, że inwestycja powinna była zostać zrealizowana już 10 lat temu.

– Jeśli uda się to (przesunięcie - red.) wynegocjować z Komisją Europejską, to myślę, że Droga Czerwona będzie priorytetem. Będę wnioskować o to do ministra finansów i zabiegał, aby ta droga była wybudowana – powiedział.

Amerykańscy partnerzy już wcześniej zwracali uwagę na konieczność realizacji tej inwestycji, co dodatkowo podkreśla jej strategiczne znaczenie dla Polski.

Plany zakupu nowych samolotów dla LOT-u oraz budowa Drogi Czerwonej to kluczowe elementy strategii rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce. Oba projekty mają na celu wzmocnienie pozycji kraju na arenie międzynarodowej, zarówno w kontekście transportu lotniczego, jak i drogowego. Dzięki nim Polska ma szansę stać się jeszcze ważniejszym węzłem komunikacyjnym w Europie.

O PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT to nowoczesny polski przewoźnik łączący Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Obecny na niebie od 1929 roku, polski przewoźnik jest 12 najstarszą linią lotniczą na świecie, będąc jedną z najbardziej międzynarodowych i rozpoznawalnych polskich marek. Właścicielem 100 proc. akcji w Polskiej Grupie Lotniczej jest Skarb Państwa.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu