–Ja oczywiście chciałbym, abyśmy z tych 150 mld euro dla Polski, dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, mieli jak najwięcej. Tutaj na razie nie jest znana kwota odnośnie tego, jak te środki będą dokładnie dzielone. To jeszcze będą trwały prace. Można oczywiście mówić o tak zwanych kopertach narodowych – powiedział minister w rozmowie z Polsat News.
Podkreślił również, że priorytetem jest wykorzystanie tych środków w sposób, który wzmocni polski przemysł obronny.
– Aby zostały [środki na obronność] w Polsce, aby tutaj były tworzone miejsca pracy, by w Polsce powstawały technologie, budował know-how. My w wielu obszarach, no chociażby technologie dronowe, to już jesteśmy jednym z liderów. Ale chcemy, aby takich obszarów i sektorów, takich przedsięwzięć było w Polsce więcej" – dodał.
Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że w ramach inicjatywy ReArm Europe Unia Europejska planuje przeznaczyć około 800 miliardów euro na wzmocnienie europejskiego bezpieczeństwa i odporności. Wśród nowych mechanizmów finansowych znajdzie się także instrument pożyczkowy o wartości 150 miliardów euro, który pozwoli państwom członkowskim na inwestycje w obronność, wspólne zakupy uzbrojenia i koordynację dostaw.
Europejski Bank Zbrojeniowy – Szczegóły i Funkcjonowanie
Unia Europejska rozważa stworzenie Europejskiego Banku Zbrojeniowego (nazwa robocza), który miałby na celu wspieranie finansowe sektora obronnego w Europie. Pomysł ten został zaproponowany jako odpowiedź na rosnące zagrożenia geopolityczne, w szczególności w kontekście wojny w Ukrainie i rosnącego napięcia między Zachodem a Rosją.
Jak miałby działać Europejski Bank Zbrojeniowy?
Bank ten działałby podobnie do innych międzynarodowych instytucji finansowych, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), ale jego działalność byłaby ściśle związana z sektorem zbrojeniowym.
Jego główne funkcje obejmowałyby:
Finansowanie produkcji i zakupów sprzętu wojskowego – Bank dostarczałby długoterminowe pożyczki państwom UE na inwestycje w obronność, np. zakup amunicji, czołgów, samolotów czy systemów obrony przeciwlotniczej.
Wsparcie dla przemysłu zbrojeniowego – Firmy produkujące broń mogłyby korzystać z kredytów na modernizację zakładów produkcyjnych, rozwój nowych technologii oraz zwiększenie mocy produkcyjnych.
Współpraca z partnerami spoza UE – Bank mógłby udzielać pożyczek także sojusznikom spoza Unii, takim jak Wielka Brytania czy Norwegia.
Obligacje obronne – Możliwe byłoby emisja specjalnych „obligacji obronnych” na rynkach finansowych, które zapewniłyby dodatkowe środki na finansowanie europejskich projektów wojskowych.
Koordynacja projektów zbrojeniowych – Bank mógłby wspierać wspólne europejskie programy zbrojeniowe, np. rozwój nowoczesnego czołgu europejskiego (MGCS) czy myśliwca nowej generacji (FCAS).
Bank miałby funkcjonować na zasadzie kapitału subskrybowanego – państwa członkowskie wpłaciłyby niewielki procent całkowitej wartości kapitału (np. 10 mld euro przy kapitale 100 mld euro), a reszta środków byłaby pozyskiwana na rynkach finansowych.
Źródło: PAP