Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk przedstawił w Sejmie nowy instrument pomocowy zawarty w specustawie powodziowej. Nowy instrument został dodany w autopoprawce i jest odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców z terenów dotkniętych powodzią. "Wprowadzamy zupełnie nieznany dotychczas instrument pomocowy" - powiedział minister. Dodał, że nowy mechanizm uprości procedurę dostępu do środków, które będą łatwe do uruchomienia.
Nowy program pomocowy realizowany przez ZUS
Minister Paszyk poinformował, że rząd planuje przeznaczyć 1 miliard złotych na program realizowany przez ZUS.
- Tam jest system, narzędzia do tego, aby został przeprowadzony w sposób sprawny. Program będzie zawierał jednorazowe świadczenie dla przedsiębiorców - wyjaśnił Paszyk.
Dodał, że wysokość świadczenia będzie obliczana według dwóch metod, które będą dogodne dla przedsiębiorców. Pierwsza metoda wyliczenia świadczenia to iloczyn liczby ubezpieczonych osób i kwoty, która najpewniej będzie oscylować w okolicach kilkunastu tysięcy złotych. "To doprecyzuje szczegółowo rozporządzenie" - zaznaczył minister. Druga metoda, korzystna dla samozatrudnionych, polega na obliczeniu procentu średniomiesięcznego przychodu firmy za ubiegły rok.
Pracodawca będzie mógł otrzymać kilkanaście tysięcy złotych w przeliczeniu na pracownika. W przypadku samozatrudnionych będzie to jednorazowa wypłata średniego miesięcznego przychodu za zeszły rok.
Szybka realizacja pomocy dla firm
Minister Paszyk podkreślił, że nowy instrument pomocowy ma być zrealizowany w ciągu kilkunastu dni, co pomoże firmom szybko wrócić do normalnej działalności.
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek przekazał, że w autopoprawce znajdą się m.in. nowe wsparcie w formie świadczenia interwencyjnego dla przedsiębiorców oraz dodatkowy płatny urlop w wymiarze do 20 dni dla poszkodowanych w wyniku powodzi, z którego można skorzystać w celu usuwania skutków kataklizmu.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
