Nowe trendy technologiczne w podatkach. Nie wszyscy podatnicy są na nie gotowi

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- W Polsce pierwszą jaskółką było wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).
- W Polsce pierwszą jaskółką było wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Jacek Smarz
Świat się zmienia. Mamy nowe trendy technologiczne, wielkie biznesy oparte na nowych technologiach i te same trendy pojawiają się w podatkach. - Proszę sobie wyobrazić wprowadzenie kontroli opartej na algorytmach. W dużej mierze spowoduje to, że kontrola jest bardziej przewidywalna- mówi ekspert.

- W Polsce pierwszą jaskółką było wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Za tym idzie coraz to bardziej posuwająca się automatyzacja kontroli po stronie Urzędów Skarbowych. Dzięki temu pojawiła się możliwość analizy większej ilości danych. Już nie tylko próbek ale całych danych. Jest możliwość sprawdzania podatników pomiędzy sobą- wyjasnia w rozmowie z AIP Mikołaj Woźniak, partner PWC. - Ten trend będzie w coraz to większym stopniu obecny w naszym życiu i myślę, że jest on pozytywny dla podatników- dodaje.

- Proszę sobie wyobrazić wprowadzenie technologii, wprowadzenie kontroli opartej na algorytmach. W dużej mierze spowoduje, że ta kontrola jest bardziej przewidywalna. Staje się mniej ocenna, mniej opieramy się na interpretacji urzędnika w danym obszarze- przekonuje ekspert.

Jak tłumaczy Woźniak za 10- 15 lat możemy mieć automatycznie przygotowywane deklaracje, które w pierwsze instancji są automatycznie sprawdzane przez Urzędy Skarbowe. - Dużo łatwiej będzie powiedzieć co jest błędem a co nie, ponieważ ta kontrola jest prowadzona w konsekwentny sposób, w dużej mierze opierający się na algorytmie- dodaje.

Zdaniem Woźniaka takich rozwiązań będzie więcej. W efekcie możemy się spodziewać większej stabilności, większej pewności po stronie podatkowej, a co za tym idzie, zwiększonego bezpieczeństwa podatkowego.

- Podatnik przyszłości w dużej mierze będzie zarządzał zmianą, będzie się koncentrował na wdrożeniu technologii. Dobrze wdrożona technologia po stronie podatnika i urzędu zwiększy bezpieczeństwo i stabilność systemu. Myślę, że to jest dobry kierunek.

Oczywiście przy tego typu rozwiązaniach pojawiają się pewne niewiadome i pewne minusy. Jednym z nich są nakłady finansowe, zarówno po stronie fiskusa, jak i po stronie podatników.

- Nie wszyscy z nas byli kształceni do życia w świecie mocno technologicznym. Wiele osób jest w stanie zmienić sposób działania, jest w stanie się dostosować ale będą też osoby dla których to może być trudna zmiana. Ten podatnik przyszłości będzie miał trochę inne cechy niż obecny podatnik. Być może nie wszyscy będą w stanie dostosować się do tych trendów i to jest kolejny minus- mówi Woźniak.

Ekspert zwraca uwagę, że obecnie znajdujemy się w momencie kalibracji. - Ta technologia już w kroczyła ale z drugiej strony jeszcze nie wszystkie ustawy w Polsce, tutaj mam na myśli np. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. De facto uwzględniają ten stopień automatyzacji czy stopień zastosowania technologii po stronie podatników. Krótko mówiąc gdybym to ja był ministrem finansów to prawdopodobnie ustawę o podatku dochodowym napisałbym od nowa, o czym zresztą się mówi i napisał ją z myślą jak ustawić ten system tak żeby zarówno kontrola jak i przygotowanie podatku mogło być zautomatyzowane. W tej chwili, w obecnym kształcie ustawy jest to po prostu trudne- podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu