Z historii Nowej Soli. Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Odra”
Czesław Łuniewicz był w halach fabryki nici w Nowej Soli w 1973 roku. W Archiwum Państwowym w Zielonej Górze zachowało się kilkanaście zdjęć. Zdjęcia fabryki opisał, że to Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Odra”. W tym samym roku fabryka zmieniła nazwę na Nowosolska Fabryka Nici „Odra”.
Historia tego miejsca sięga początku XIX wieku, kiedy Johann David Gruschwitz rozpoczął pracę w miejscowym zakładzie produkującym przędzę lnianą, która była potrzebna do wykonywania sieci rybackich i żagli. Kilka lat później w 1816 roku otworzył własną produkcję nici do żagli. Fabryka Gruschwitza rozbudowywała się przez wiele lat. A po wojnie, w 1946 roku, jako Państwowy Zakład Przemysłu Lniarskiego Nr 4 „Odra” obejmowała też żłobek, przedszkole i stołówkę. Po wojnie była jednym z największych zakładów, w których tysiące nowosolan miało pracę.
Dwieście lat po otwarciu działalności zaczęło się burzenie budynków, które stały już długo nieużytkowane. W ubiegłym roku odbył się Dzień Otwarty w wieży ciśnień Re Odra, która została odbudowana na wzór poprzedniej wieży. Wokół niej powstał rekreacyjno – plenerowy plac, na którym wkrótce odbędzie się jarmark wielkanocny. Pozostałe istniejące obiekty na pofabrycznym terenie są prywatną własnością.
Nowa Sól na zdjęciach
Historię fabryki nici Odra tworzyło kilka pokoleń nowosolan. Kiedy pojawiają się w przestrzeni medialnej zdjęcia dotyczące działalności zakładu, zawsze cieszą się zainteresowaniem mieszkańców.
– Tym razem w ramach „serii przemysłowej" zobaczymy fabrykę w Nowej Soli, pracowników podczas swoich codziennych obowiązków oraz... nici, dużo nici – tymi słowami zachęcają do oglądania fotografii pracownicy zielonogórskiego archiwum.
Nowosolska fabryka nici Odra na mało znanych zdjęciach. Możn...
Zobacz też archiwalne artykuły:
- Wielka koparka usuwa ostatnie kawałki gruzu
- Znikają kominy z fabryki nici w Nowej Soli [ZDJĘCIA]
- Tak znikała ostatnia wieża w dawnej Fabryce Nici Odra w Nowej Soli. Zobacz niesamowity film z drona
Zobacz też wideo: Magazyn soli w Nowej Soli dostaje nowe życie
