Spis treści
Kogo dotkną nowe sankcje UE wobec Rosji
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE oficjalnie zatwierdzili w Brukseli nowy pakiet sankcji, który nakłada ograniczenia na 84 osoby i podmioty wspierające Rosję w jej inwazji na Ukrainę. Sankcje dotyczą także ataków hybrydowych na terytorium Unii Europejskiej oraz obchodzenia wcześniejszych sankcji, w tym poprzez rosyjską "flotę cieni", czyli tankowce przewożące ropę w tajemnicy.
Na tzw. czarną listę UE trafiło 54 osoby oraz 30 firm. Wśród objętych sankcjami znaleźli się przedstawiciele rosyjskiej jednostki wojskowej odpowiedzialnej za atak na szpital dziecięcy w Kijowie, zarządy firm energetycznych, osoby odpowiedzialne za deportację ukraińskich dzieci, szerzenie propagandy oraz obchodzenie sankcji. Sankcje objęły także dwóch wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, która wysłała do Rosji swoich żołnierzy.
Cele sankcji: firmy i flota cieni
Unia Europejska skoncentrowała się na rosyjskich firmach zbrojeniowych oraz firmach żeglugowych związanych z "flotą cieni", które są odpowiedzialne za potajemny transport ropy naftowej. Działania te przynoszą Moskwie znaczne dochody. Na liście znalazły się również zakłady chemiczne i rosyjskie cywilne linie lotnicze, które wspierają logistycznie rosyjskie wojsko. Po raz pierwszy sankcje objęły także chińskie firmy dostarczające Rosji komponenty do dronów.
Sankcje oznaczają zakaz podróżowania do UE dla osób związanych z tymi działaniami, zamrożenie aktywów oraz zakaz wspierania objętych sankcjami podmiotów z terytorium Unii.
Dodatkowe restrykcje i nowe zasady
Obostrzenia dotknęły również podmioty obchodzące wcześniejsze sankcje, w tym zaangażowane w działalność "floty cieni". Do listy dodano kolejne 52 statki przewożące ropę, co zwiększyło liczbę objętych zakazem do 79 jednostek. Statki te nie mogą wpływać do unijnych portów ani korzystać z usług związanych z transportem morskim.
Dodatkowe sankcje nałożono na 32 firmy wspierające rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy. Firmy te mają siedziby w państwach trzecich, takich jak Chiny, Indie, Iran, Serbia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ograniczenia obejmują surowsze zasady eksportowe, w tym dotyczące technologii podwójnego zastosowania.
Ochrona unijnych firm i nowe regulacje
Unia Europejska zdecydowała o nieuznawaniu orzeczeń rosyjskich sądów, co ma chronić unijne firmy przed sporami z rosyjskimi kontrahentami. Zakazano także egzekwowania kar przez rosyjskie sądy w Europie.
Ministrowie przyjęli derogację umożliwiającą uwolnienie sald gotówkowych przechowywanych przez unijne centralne depozyty papierów wartościowych. Dzięki temu możliwe będzie odmrożenie środków na wypełnianie zobowiązań wobec klientów.
Unia przedłużyła terminy dla firm z państw członkowskich dotyczące wycofania się z rynku rosyjskiego. Odstępstwa będą przyznawane indywidualnie przez państwa członkowskie.
Nową rundę sankcji zapowiedziała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas.
Ten pakiet to część naszych działań, żeby osłabić Rosję i tych, którzy ją wspierają w tej wojnie, w tym firmy z Chin - podkreśliła Kallas.
Źródło: PAP
