Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20 proc. dla 3-latek, 2,40 proc. dla 4-latek oraz 2,70 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania.
Przeczytaj koniecznie!
Trzeba przy tym pamiętać, że Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze.W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25 proc.. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc..
Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.
"Zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi wciąż rośnie. Luty był kolejnym miesiącem ich rekordowej sprzedaży, która przekroczyła 1 mld zł. Ten wynik pokazuje, że nabywcy indywidualni uznają obligacje oszczędnościowe za atrakcyjną formę pomnażania środków. Warunki kwietniowej oferty pozostały niezmienione w stosunku do marca. Klienci indywidualni będą mogli nabyć obligacje z oprocentowaniem od 1,50 proc. do 2,70 proc. w pierwszym okresie odsetkowym. Beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą kupić obligacje sześcioletnie z oprocentowaniem w wysokości 2,80 proc., a dwunastoletnie 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania" – komentuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Nowak.
Gdzie kupić obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa?
Obligacje Skarbu Państwa można kupić:
1) przez Internet w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl,
2) w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego,
3) przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy,
4) poprzez konto Inteligo.
PRZECZYTAJ, BO WARTO:
Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery. Cena zeszła na dalszy plan
Pracować w nadgodzinach będziesz musiał, ale nie za pieniądze – trafią one na specjalne konto
Koniec z urlopem na żądanie. Każdą zarobioną złotówką będziesz musiał podzielić się z ZUS.