Ocieplenie oceanów na rekordowym poziomie już szósty rok z rzędu. To zwiększa ryzyko fal upałów i pożarów

Justyna Madan
Justyna Madan
Ocieplające się oceany to pogarszające się zjawiska pogodowe
Ocieplające się oceany to pogarszające się zjawiska pogodowe 123rf
Udostępnij:
Już szósty rok z rzędu temperatura oceanów się zwiększa. Jest obecnie na najwyższym poziomie w całej historii pomiarów. "Zmienia się funkcjonowanie całego ekosystemu. Pewne gatunki nie są w stanie dalej funkcjonować w danych zbiornikach" – alarmuje Olga Sarna, Prezes Zarządu Fundacji MARE. Cieplejsze oceany powodują topnienie lodowców, a co za tym idzie wzrost poziomu mórz.

W 2021 roku zawartość ciepła w górnych 2 tys. m oceanów podniosła się o 14 zetadżuli (ZJ — tryliard dżuli) — do 235 ZJ – informują badacze z instytutu fizyki atmosfery Chińskiej Akademii Nauk. Naukowcy amerykańskiej Narodowej Służby Oceanów i Atmosfery uważają, że wzrost ten wyniósł 16 ZJ, sięgając 227 ZJ.

Jakie mogą być skutki ocieplenia oceanów?

Ocieplenie oceanów powoduje topnienie lodowców, a co za tym idzie, wraz z temperaturą zwiększa się objętość wody, a to prowadzi do wzrostu poziomu mórz. Zagraża to zarówno życiu ludzkiemu jak i morskiemu. Ocieplają się wszystkie oceany, przy czym największe ocieplenie dotyczy Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Południowego.

Cieplejsze oceany to:

  • destabilizacja pogody,
  • silniejsze burze i huragany,
  • częstsze opady atmosferyczne i powodzie.

Warto podkreślić, że oceany magazynują ponad 90 proc. ciepła wywołanego emisją gazów cieplarnianych. Ich ocieplenie, w dodatku rekordowe w 2021 roku, jasno dowodzi, że globalne zmiany klimatyczne postępują.

Zmienia się funkcjonowanie całego ekosystemu. To też sprawia, że pewne gatunki nie są w stanie dalej funkcjonować w danych zbiornikach. Mamy przykład dorsza z Bałtyku, który jest rybą zimnolubną i na skutek podnoszenia się temperatury nie jest w stanie w ten sam sposób się rozradzać i rozrastać tak jak wcześniej. Jego stan pogarsza się z roku na rok – tłumaczy Olga Sarna.

Jak dodaje prezeska Fundacji MARE, sama zmiana temperatury wody oznacza też, że ryby migrują w inny sposób, więc może zdarzyć się tak, że do Bałtyku wpłyną ryby, których wcześniej tutaj nie było. Nie wiadomo jeszcze jakie będą skutki tych zmian, ale dla wielu gatunków mogą one być negatywne.

W jaki sposób dodatkowe ciepło oceanu wpływa na pogodę?

Globalne ocieplenie zwiększa parowanie i wysychanie na lądzie, a także podnosi temperatury, zwiększając ryzyko fal upałów i pożarów. Można to było zaobserwować w 2021 r., zwłaszcza w zachodniej Ameryce Północnej, ale także w Rosji, Grecji, Włoszech i Turcji.

Cieplejsze oceany dostarczają również wilgoci z rzek atmosferycznych do obszarów lądowych, zwiększając ryzyko powodzi. W 2021 miało miejsce kilka niszczycielskich cyklonów, w tym huragan Ida w USA i Typhoon Rai na Filipinach.

Bardziej intensywne, większe i dłuższe mogą być również burze. W ubiegłym roku w Australii, a także w Nowej Zelandii miało miejsce kilka poważnych powodzi. Wszystko to jest skutkiem globalnego ocieplenia.

Z roku na rok są notowane rekordowe temperatury właściwie na całym świecie. Coraz więcej się o tym mówi i coraz większą mamy na ten temat świadomość. To samo dotyczy też oceanów. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla to jest podejmowanie wszelkich możliwych działań na rzecz tego, żeby osiągnąć te wyniki, które są wytyczane przez naukowców. Konieczne są wszelkie działania mające na celu ograniczenie emisji, żeby dodatkowo nie przyspieszać i tak postępujących zmian klimatycznych – mówi Olga Sarna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie