Miejski Filtr Powietrza to odpowiedź na problemy związane z coraz gorszą jakością powietrza w przestrzeni miejskiej

Justyna Madan
Justyna Madan
Miejski Filtr Powietrza usuwa z powietrza w przestrzeni miejskiej pyły zawieszone i inne zanieczyszczenia
Miejski Filtr Powietrza usuwa z powietrza w przestrzeni miejskiej pyły zawieszone i inne zanieczyszczenia Oxygen City
Miejski Filtr Powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest usuwać z powietrza w przestrzeni miejskiej pyły zawieszone i inne zanieczyszczenia. Idea oczyszczacza powstała kilka lat temu jako odpowiedź na problem coraz gorszej jakości powietrza w miastach. Obecnie jest dostępny tylko w trzech miejscach w Polsce, ale twórcy oczyszczacza myślą globalnie, bo problem smogu sam się nie rozwiąże.

Miejski Filtr Powietrza ma jedno, bardzo ważne zadanie. Usuwa pyły zawieszone i inne zanieczyszczenia z powietrza w przestrzeni miejskiej. Jego działanie opiera się na użyciu filtrów zespolonych wielokrotnego użytku, składających się z filtrów wstępnych – siatkowych oraz filtrów elektrostatycznych.

Wymuszony obieg powietrza w filtrach jest zapewniany przez zespół wentylatorów. Filtry są poddawane okresowemu czyszczeniu co 3-6 miesięcy, zależnie od warunków środowiskowych. Usunięte zanieczyszczenia trafiają do oczyszczalni ścieków – mówi Krzysztof Baranowski, Prezes Zarządu Oxygen City Sp. z o.o.

45000 osób co roku umiera w Polsce z powodu złej jakości powietrza. W miastach samochody generują ponad 60 proc. smogu. 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce – podaje Oxygen City.

Miejski Filtr Powietrza – kto stoi za tym rozwiązaniem?

Idea oczyszczacza powstała już kilka lat temu i jest odpowiedzią firmy na problem coraz gorszej jakości powietrza w przestrzeni miejskiej.

Szukaliśmy rozwiązania, które pozwoli każdemu z nas wziąć odpowiedzialność za swoje działania i po prostu posprzątać po sobie – opowiada Krzysztof Baranowski.

Pierwsze urządzenie powstało dzięki wsparciu finansowemu zaprzyjaźnionych firm oraz przy udziale merytorycznym kadry naukowej Politechniki Warszawskiej. Firma szukała skalowalnego rozwiązania, możliwego do szybkiego wdrożenia w mieście i pozwalającego w realny sposób oczyszczać powietrze tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

Jednocześnie chcieliśmy, aby nasze rozwiązanie było ekologiczne. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zastosowanie filtrów wielokrotnego użytku, które zgodnie ze specyfikacją producenta powinny służyć przez wiele lat bez konieczności ich wymiany. Dodatkowo kolejne nasze urządzenia wyposażamy też w panele fotowoltaiczne, które umożliwią pozyskanie części energii do zasilania filtrów ze źródeł odnawialnych – dodaje Krzysztof Baranowski.

Gdzie znajduje się Miejski Filtr Powietrza?

Pierwszy filtr Oxygen stanął w Warszawie na terenie dzielnicy Wilanów jeszcze w 2019 roku. Z powodzeniem działa tam do tej pory. Kolejne urządzenia zostały zainstalowane w Krakowie, oraz od niedawna w Poznaniu przy siedzibie głównej partnera Oxygen City – Żabka Polska. Kolejne urządzenia, również w innych wariantach, znajdują się na etapie opracowania i produkcji.

Wkrótce planujemy ich instalację w kolejnych lokalizacjach, gdzie będą aktywnie przyczyniać się do poprawy jakości powietrza. Docelowo chcemy zbudować całą sieć takich urządzeń na terenie Polski. Mamy też ambicję wyjść z tym produktem na rynki zagraniczne. W końcu zła jakość powietrza to też problem globalny – podkreśla prezes zarządu Oxygen City.

Miejski Filtr Powietrza walczy ze smogiem

Oxygen to jeden ze sposobów poprawy jakości powietrza w mieście. Tak jak w wielu innych działaniach tego typu, istotny jest tutaj efekt skali.

Jedno nasze urządzenie jest w stanie zbilansować zanieczyszczenia emitowane przez ok. 1000 samochodów. Widać więc, że długa droga przed nami, ale każdą drogę trzeba zacząć od pierwszego kroku – wyjaśnia Krzysztof Baranowski.

Oprócz wymiernego efektu realnego oczyszczania powietrza, Oxygen ma też walor edukacyjny – ma za zadanie zwrócić uwagę na problem jakości powietrza i zachęcić do podejmowania działania na rzecz jej poprawy.

Jednym z przykładów waloru edukacyjnego jest Oxygen zainstalowany w Poznaniu. Między innymi dzięki dobrej lokalizacji oraz atrakcyjnej szacie graficznej, zwraca on uwagę przechodniów. Dodatkowo zostały tam zamontowane sensory jakości powietrza firmy Airly, partnera spółki. Dane z pomiarów przed oraz po filtracji są dostępne na tablicy LED zamontowanej na urządzeniu. Można je też znaleźć na mapie Airly.

Jaka przyszłość czeka MFP? Czy Oxygen stanie w każdym mieście?

Zgodnie z naszym modelem biznesowym nie sprzedajemy samych urządzeń, natomiast oferujemy dowolnie skalowalną usługę oczyszczania powietrza, w cenie 2 gr netto za 10 m3. Naszą ofertę dedykujemy wszystkim, którym zależy na dobrej jakości powietrza oraz są gotowi wziąć odpowiedzialność i posprzątać np. po swoim samochodzie – mówi Krzysztof Baranowski.

Głównym adresatem oferty są firmy, które w ramach swojej działalności wykorzystują flotę samochodową. Dzięki oczyszczaczowi w prosty sposób mogą zbilansować związaną z tym emisję pyłów zawieszonych i pokazać swoją społeczną odpowiedzialność. Model obliczeniowy wielkości emisji został opracowany we współpracy z kadrą naukową Politechniki Warszawskiej, a dedykowane kalkulatory można znaleźć na stronie internetowej Oxygen City.

Baranowski nie ukrywa, że spółka liczy także na zainteresowanie ze strony samorządów. „Mamy świadomość, jak trudna w obecnych czasach jest ich sytuacja finansowa. W tym wypadku rozwiązaniem może być partnerstwo publiczno-prywatne w postaci np. urządzeń stawianych w pobliżu szkół, których funkcjonowanie byłoby współfinansowane przez lokalny biznes”.

Naszym celem jest przede wszystkim pozytywny wpływ na jakość powietrza w mieście tu i teraz. Nie chcemy czekać dziesięcioleci, aż „ktoś coś zrobi”. Bierzemy sprawy w swoje ręce i dajemy też taką możliwość innym – naszym obecnym i przyszłym klientom. Rozbudowujemy sieć filtrów Oxygen i zachęcamy do współpracy wszystkich świadomych i odpowiedzialnych – podsumowuje Baranowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu