Spis treści
Cieplejsze powietrze i cieplejsza ziemia
Globalne temperatury w 2024 r. były o 1,28 stopni Celsjusza wyższe od bazowego poziomu z XX wieku (lata 1951–1980), co przewyższa rekord ustanowiony w 2023 r.
Po raz kolejny rekord temperatur został pobity, 2024 r. był najgorętszym rokiem od rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 1880 r., przekazał administrator NASA Bill Nelson.
Naukowcy NASA szacują, że Ziemia w ubiegłym roku była o ok. 1,47 stopni Celsjusza cieplejsza niż średnia z połowy XIX w.
Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu określa wysiłki mające na celu utrzymanie wzrostu temperatury poniżej 1,5 st. Celsjusza w dłuższej perspektywie. Dla porównania, temperatury w ciepłych okresach na Ziemi trzy miliony lat temu — kiedy poziom mórz był o ponad 20 metrów wyższy niż obecnie — były tylko o około 3 stopnie Celsjusza wyższe od poziomów sprzed epoki przemysłowej, dodał Gavin Schmidt, dyrektor Goddard Institute for Space Studies NASA w Nowym Jorku.
Co ma wpływ na globalne ocieplenie?
Trend ocieplenia utrzymują m.in. gazy cieplarniane. W latach 2022 i 2023 Ziemia odnotowała rekord, jeśli chodzi o wzrost emisji CO2 z paliw kopalnych. Temperatury z poszczególnych lat mogą być też pod wpływem naturalnych wahań klimatu. El Nino i La Nina naprzemiennie ogrzewają i ochładzają Ocean Spokojny.
Jak wskazał Schmidt, fala upałów, która rozpoczęła się w roku 2023, w roku 2024 nadal przekraczała oczekiwania, mimo że El Nino osłabło. Przyznał też, że nie każdy rok będzie bił rekordy, ale nie wolno ignorować długoterminowego trendu.
Kiedy zachodzą zmiany w klimacie, widać je najpierw w średniej globalnej, potem w skali kontynentalnej, a potem w skali regionalnej. Teraz widzimy je na poziomie lokalnym.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
