Spis treści
Zwiększy się powierzchnia starolasów w Polsce
Z informacji ministerstwa wynika, że Lasy Państwowe zabezpieczą drzewostany oraz rozpoczną wstępną weryfikację terenową i zbieranie niezbędnych informacji do utworzenia starolasów. Proces ten odbędzie się zgodnie z ustaleniami z Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Dzięki wyznaczeniu tych terenów zwiększy się ochrona przyrody.
Od 1 stycznia 2026 r. starolasy mają obejmować co najmniej 1 proc. powierzchni ekosystemów leśnych w Lasach Państwowych. Od stycznia 2027 r. udział ten wzrośnie do co najmniej 2 proc., poinformowano.
Starolasami określa się drzewostany i obszary lasy, gdzie występują rodzime gatunki drzew. Ich struktura rozwinęła się w wyniku naturalnych procesów. Oznaki wcześniejszej działalności człowieka na tych terenach mogą być widoczne, ale powinno się je ograniczać i nie zakłócać ze względu na naturę.
W ochronie krajowego środowiska
Lasy Państwowe informowały wcześniej, że chodzi o wybrane obszary z dobrze zachowanym ekosystemem leśnym i ze starymi drzewami, w przypadku sosny - starszymi niż 120 lat. Priorytetowo będą traktowane drzewostany z siedlisk przyrodniczych o szczególnej wartości ekologicznej.
Jest to krok w realizacji postulatów wzmocnienia ochrony 20 proc. najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce. Lasy odgrywają kluczową rolę w walce z kryzysem klimatycznym i utratą bioróżnorodności. Zachowanie takich obszarów jest nie tylko wyrazem odpowiedzialności wobec przyrody, ale również inwestycją w ekologiczną przyszłość Polski i Europy, podkreślono na stronie MKiŚ.
Obecnie powierzchnia lasów w Polsce to ponad 9,2 mln ha, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Lasy Państwowe, które w UE są największą organizacją zarządzającą lasami należącymi do Skarbu Państwa.
Na powierzchnię szczególnie chronionych lasów składać się mają ponadto Nadleśnictwa Puszczańskie, lasy wyznaczone w moratorium leśnym resortu klimatu i środowiska, lasy wokół dużych aglomeracji, lasy na stromych stokach (powyżej 30 stopni nachylenia), lasy zaproponowane do ochrony rezerwatowej - w ramach projektu „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” oraz starolasy.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
