Rekordowe temperatury w 2024 roku
Rok 2024 okazał się przełomowy pod względem globalnych temperatur. Naukowcy z Copernicus Climate Change Service, we współpracy z innymi organizacjami, monitorowali kluczowe wskaźniki klimatyczne, które wskazywały na bezprecedensowe wzrosty temperatur.
Podczas gdy zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka były głównym czynnikiem wpływającym na te ekstremalne temperatury, inne zjawiska, takie jak południowa oscylacja El Nino (ENSO), również przyczyniły się do obserwowanych anomalii. Wspólne obserwacje ECMWF, NASA, NOAA, brytyjskiego Biura Meteorologicznego, Berkeley Earth i Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) podkreślają wyjątkowe warunki klimatyczne panujące w 2024 roku.
– Wszystkie międzynarodowo opracowane globalne zestawy danych dotyczących temperatury pokazują, że rok 2024 był najgorętszym rokiem od początku prowadzenia pomiarów w 1850 roku. Ludzkość ma kontrolę nad swoim losem, a nasze reakcje na wyzwania związane z klimatem powinny opierać się na dowodach. Przyszłość jest w naszych rękach – szybkie i zdecydowane działania wciąż mogą zmienić trajektorię zjawisk klimatycznych – powiedział Carlo Buontempo, Dyrektor Copernicus Climate Change Service.
Pierwsza połowa roku w ogniu rekordów
Pierwsza połowa 2024 roku była szczególnie ciepła, z każdym miesiącem bijącym rekordy temperatur z poprzednich lat. To przyczyniło się do 13-miesięcznej serii rekordowych miesięcznych temperatur, która zakończyła się w czerwcu.
Od lipca globalne anomalie temperatury pozostały znacząco powyżej średniej. Sierpień 2024 dorównał sierpniowi 2023 pod względem ciepła, a pozostałe miesiące od lipca do grudnia były drugie pod względem najwyższych temperatur, zaraz po 2023 roku. 22 lipca został zarejestrowany jako najcieplejszy dzień w historii pomiarów, z globalną temperaturą wynoszącą dokładnie 17,16°C.
– Utrzymujące się wyjątkowo wysokie średnie globalne temperatury miesięczne w pierwszej połowie 2024 roku wskazywały już od późnego lata, że prawdopodobnie przewyższy on 2023 zapisując się w historii jako najcieplejszy. Co więcej, 2024 był pierwszym rokiem, w którym anomalia temperatury rocznej przekroczyła próg 1,5 st. C powyżej poziomu przedindustrialnego. Średnia z lat 2023–2024 również przekroczyła ten poziom. Chociaż nie oznacza to przekroczenia limitu ustalonego w Porozumieniu Paryskim (odnosi się on do anomalii temperatury uśrednionej co najmniej na 20 lat), to potwierdza fakt, że globalne temperatury rosną ponad poziomy, z jakimi kiedykolwiek miała do czynienia współczesna ludzkość – napisali naukowcy w informacji przesłanej do mediów.
Copernicus: Kluczowy program monitorowania Ziemi
Copernicus jest częścią programu kosmicznego UE, finansowanego przez Unię Europejską. Jako sztandarowy program obserwacji Ziemi, Copernicus działa w ramach sześciu serwisów tematycznych: Atmosfera, Morze, Ląd, Zmiany Klimatu, Bezpieczeństwo i Sytuacje Nadzwyczajne.
Program dostarcza ogólnodostępne dane operacyjne i usługi, zapewniając użytkownikom aktualne informacje dotyczące planety i jej środowiska. Koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską, Copernicus realizowany jest we współpracy z państwami członkowskimi, Europejską Agencją Kosmiczną, Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych, Europejskim Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) i innymi agencjami UE. ECMWF prowadzi dwa serwisy w ramach unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus: Copernicus Atmosphere Monitoring Service oraz Copernicus Climate Change Service (C3S).
źródło: PAP
