Spis treści
Ile firm w Polsce założyli obywatele Ukrainy?
Jak podaje Aleksandra Wejt-Knyżewska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, od momentu wybuchu wojny systematycznie rośnie liczba przedsiębiorstw w Polsce, na których czele stoją obywatele Ukrainy. Potwierdzają to dane pochodzące z Bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Od początku marca 2022 r. do końca stycznia 2023 r. samych jednoosobowych działalności gospodarczych powstało łącznie 17 764 jednoosobowych działalności gospodarczych. W pierwszym miesiącu, w marcu, było to już 296 firm.
- Największy przyrost mdm aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych rozpoczynających swoją działalność miał miejsce w kwietniu ub.r., kiedy to niemal trzykrotnie zwiększyła się ich liczba w porównaniu do marca - wskazała Aleksandra Wejt-Knyżewska.
Gdzie najczęściej Ukraińcy zakładają firmy?
Ekspert dodaje, że w styczniu 2023 r. liczba ukraińskich działalności gospodarczych wpisanych do CEIDG była ponad siedmiokrotnie większa w porównaniu do marca 2022 r. Większość firm ma swoje siedziby w województwie mazowieckim (24 proc.). Wśród innych województw, gdzie najwięcej było zakładanych ukraińskich działalności, są:
- województwo dolnośląskie (15 proc.),
- województwo małopolskie (14 proc.),
- województwo pomorskie (11 proc.).
W jakich branżach Ukraińcy najczęściej zakładają firmy?
Wśród działalności gospodarczych, które od marca 2022 r. zakładali Ukraińcy, najwięcej obejmowało:
- budownictwo - 24 proc.,
- informację i komunikację - 17 proc.,
- pozostałą działalność usługową - 14 proc.
Jak zauważa Wejt-Knyżewska, kobiety z Ukrainy były właścicielkami 41 proc. zakładanych firm rejestrowanych w tamtym czasie w CEIDG. Ekspertka zaznaczyła także, że podział właścicielski na mężczyzn i kobiety w zakresie nowo zakładanych działalności nie odpowiada podziałowi wg płci uchodźców wojennych.
- W rejestrze obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, którym nadano status cudzoziemca na podstawie specustawy, zarejestrowanych było ponad 985 tys. osób (stan na 20.02.2023 r.), z czego 49 proc. stanowiły kobiety, a 11 proc. mężczyźni w wieku produkcyjnym - stwierdza.
Jej zdaniem oznacza to, że nowe działalności gospodarcze były zakładane nie tylko przez uchodźców wojennych, ale także osoby, które przebywały w Polsce już przed wojną.
Kobiety zakładały przedsiębiorstwa przede wszystkim działające w branżach:
- pozostała działalność usługowa - 31 proc.,
- informacja i komunikacja - 12 proc.,
- handel oraz usługi administrowania i działalność wspierająca - 10 proc.
Natomiast mężczyźni zakładali jednoosobowe działalności głównie w:
- budownictwie - 37 proc.,
- informacji i komunikacji - 21 proc.,
- transporcie i gospodarce magazynowej - 11 proc.
Źródło:
