Robisz wiosenne porządki i czujesz potrzebę pozbycia się rzeczy, których od dawna nie używasz? Nie musisz ich wyrzucać. Każdy ma w domu zapomniane przedmioty: sweter, który się znudził, laptopa zastąpionego przez nowszy model czy przeczytane książki, które od miesięcy zbierają kurz.
Chcesz żyć w duchu zero waste?
InPost, lider innowacji w logistyce, wykorzystuje technologie, by kształtować bardziej zrównoważoną rzeczywistość. Tym samym, firma stara się odpowiadać na potrzeby ludzi i miast.
Od stycznia 2025 roku, zgodnie z nowymi przepisami, Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mają obowiązek przyjmowania nie tylko zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale także tekstyliów: ubrań, pościeli, ręczników, firan czy butów. Wyrzucanie ich do kontenerów z odpadami zmieszanymi jest niedozwolone.
Tak jak 14 milionów innych osób, korzystasz z aplikacji InPost Mobile? Teraz możesz skorzystać z prostego i wygodnego rozwiązania – EKOzwroty – i dać drugie życie przedmiotom, z których już nie używasz, a które nadal są w dobrym stanie.
Lepiej oddać niż wyrzucić
Dlaczego warto korzystać z usługi InPost? Powodów jest wiele.
Po pierwsze, to nic nie kosztuje. Wysyłasz paczkę ZA DARMO i wygodnie, bo urządzenia Paczkomat® są po drodze; w przeciwieństwie do punktów PSZOK, które zazwyczaj znajdują się w większej odległości od centrów miast.
Dodatkowo, aż 72 procent przekazywanych rzeczy nadaje się do ponownego użytku. Dzięki odzyskowi części surowców Twoje ubrania, książki czy sprzęty – zamiast trafić na wysypisko, mogą wrócić do obiegu. Część z nich przekazywana jest także cyklicznie w ramach działań charytatywnych jako EKOdary, które trafiają tam, gdzie są naprawdę potrzebne. Wśród beneficjentów znajdują się m.in. domy dziecka, ośrodki wychowawcze, schroniska dla osób bezdomnych, schroniska dla zwierząt, świetlice środowiskowe, biblioteki, fundacje i stowarzyszenia.

Nie marnuj... miejsca w kartonie
Co więcej – tego typu usługa, to także korzyści dla środowiska. Gdy oddajesz swoje rzeczy, unikasz marnowania, zmniejszając ilość generowanych odpadów.
Jest jeden warunek: nadając EKOzwrot, unikaj wysyłania powietrza, czyli wkładania pojedynczych przedmiotów do dużego kartonu. Każda przesyłka to przejazd kuriera, a więc dodatkowy ślad węglowy. Jeśli czujesz, że masz coś do oddania, postaraj się zmieścić wszystko w jeden karton (lub dopasuj jego wielkość do zawartości). Pozostałe rzeczy możesz nadać kolejnym EKOzwrotem.
Masz niewiele do oddania? Zaproś do przygotowania wspólnej paczki znajomych i rodzinę!
Zobacz, jak to działa!

O jakich przedmiotach do oddania mowa?
W samym 2024 roku użytkownicy aplikacji InPost za pośrednictwem usługi przekazali łącznie w paczkach aż 590 921 kg rzeczy. Ponad połowę z nich stanowiły tekstylia: ubrania i buty w dobrym stanie.
Przekazać możesz także: książki, artykuły dziecięce i zabawki, telefony, tablety, laptopy oraz małe AGD czy elektronarzędzia. InPost oferuje usługę transportową, dzięki której wszystkie EKOzwroty trafiają do profesjonalnych partnerów biznesowych i serwisowych. Tam sprawdzane jest, czy można je ponownie wykorzystać.

EKOzwrot = 20 InCoinów
Dlaczego jeszcze warto skorzystać z usługi? To proste! Za nadanie EKOzwrotów zdobywasz InCoiny w programie lojalnościowym InPost. Możesz je wymienić na atrakcyjne nagrody, jak zniżki na nadania, vouchery do sklepów, produkty ze sklepu Out Of The Box czy np. limitowane bilety na mecze polskiej Reprezentacji w piłce nożnej.
W jednym kwartale możesz zdobyć InCoiny za nadanie maksymalnie trzech EKOzwrotów. Chcesz nadać więcej? Możesz to zrobić, ale już bez InCoinów.
Dodatkowo, tylko do 30 kwietnia za nadanie EKOzwrotu zyskasz 20 + 20 InCoinów ekstra!
Robisz sezonowe porządki? Spakuj rzeczy, które chcesz oddać i wejdź do aplikacji InPost Mobile. Tam wygenerujesz darmowy kod nadania, z którym wyślesz swoją paczkę dowolnym urządzeniem Paczkomat®. Swój EKOzwrot możesz również nadać przez stronę: szybkiezwroty.pl/EKOzwroty.