Odszkodowanie za wypadek w pracy. Kiedy należy się odszkodowanie za wypadek przy pracy? Jak uzyskać odszkodowanie?

redakcja
123RF
Gdy pracownik ulega wypadkowi przy pracy, nie zarabia, ale też nie pozostaje bez pieniędzy. Jeżeli jest ubezpieczony, należą mu się pewne świadczenia. Jednym z nich jest jednorazowe odszkodowanie za wypadek w pracy, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pracownik, który ucierpiał na skutek wypadku w pracy, może liczyć na odszkodowanie. Jeżeli w wyniku tego wypadku stał się niezdolny do pracy, ponieważ doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma szansę uzyskać choćby jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy.

Świadczenia dla pracownika, który miał wypadek przy pracy

Osoba zatrudniona, która uległa wypadkowi przy pracy (ale także ta, u której stwierdzono chorobę zawodową), ma prawo do otrzymywania różnych świadczeń.

Warto przeczytać:

Wśród tych świadczeń znajdują się m.in.:

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • zasiłek wyrównawczy,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy,
  • dodatek pielęgnacyjny,
  • renta rodzinna lub dodatek do renty rodzinnej,
  • jednorazowe odszkodowanie.

Uwaga! Nie każdy ma szansę na wypłatę świadczenia. Do grupy pracowników, którzy mieli wypadek, zostali ranni, ale swoistej rekompensaty nie dostaną, należą ci zatrudnieni, którzy specjalnie, z premedytacją, albo na skutek swojego rażącego niedbalstwa złamali przepisy o ochronie życia i zdrowia, jednocześnie udowodniono im, że właśnie to była jedyna przyczyna wypadku. Z odmową przyznania świadczenia spotkają się ponadto pracownicy, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych, a doprowadzili do wypadku.

Jednorazowe odszkodowanie za wypadek w pracy - dla kogo

Przepisy precyzują pojęcie wypadku przy pracy. Zastosowanie ma tutaj przede wszystkim Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Warto przeczytać:

Zgodnie z definicją, wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, doprowadzające do urazu lub śmierci, przy czym zdarzenie to nastąpiło w związku z pracą. To znaczy: wtedy, gdy pracownik wykonywał swoje obowiązki służbowe, zlecone mu przez szefostwo, ale też wówczas, gdy realizował zadania na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia.

Za wypadek w pracy uznaje się nie tylko zdarzenie, do jakiego doszło na terenie firmy. Gdy pracownik np. wyruszył służbowo w trasę, aby wykonywać obowiązki, wynikające ze stosunku pracy, i będzie miał on wypadek, to tenże wypadek również zostanie zakwalifikowany za wypadek w pracy.

Osoba, która posiada ubezpieczenie wypadkowe i na skutek wypadku przy pracy (lub choroby zawodowej) stała się długotrwale bądź na stałe niezdolna do pracy, może starać się o jednorazowe odszkodowanie. Te pieniądze są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak niektórzy ubezpieczeni błędnie myślą – pracodawca, zatrudniający poszkodowanego w wypadku pracownika.

Stały i długotrwały uszczerbek na zdrowiu

Istotne jest tutaj rozróżnienie stałego oraz długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. O stałym uszczerbku na zdrowiu mówi się wówczas, gdy dochodzi do naruszenia sprawności organizmu, które powoduje poważne upośledzenie i nie daje szans na poprawę. Długotrwały uszczerbek na zdrowiu to z kolei naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu przez ponad 6 miesięcy, ale jest możliwa poprawa stanu zdrowia.

Warto przeczytać:

Oceną stopnia uszczerbku na zdrowiu i ustaleniem jego związku z wypadkiem przy pracy zajmuje się ZUS. Zakład przyznaje jednorazowe odszkodowanie w wysokości 20 procent przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego albo długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

O odszkodowanie mogą wystąpić także uprawnieni krewni pracownika (choćby żona/mąż, dzieci), który w wyniku wypadku poniósł śmierć.

Gdzie złożyć wniosek o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy

Kto zamierza ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy, ten może zrobić to po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, natomiast ubiegając się o jednorazowe odszkodowanie po zmarłym, wniosek można złożyć w dowolnym terminie. Pracownik składa dokumenty za pośrednictwem swojego pracodawcy. Wyjątki bywają: osoby, prowadzące pozarolniczą działalność albo pracujące na podstawie umowy uaktywniającej (niania) oraz pracownicy, którzy byli zatrudnieni w firmie, lecz ta została zlikwidowana, wnioski składają bezpośrednio w ZUS.

Warto przeczytać:

Należy przygotować komplet dokumentów. Muszą się wśród nich znaleźć m.in.:

  • wniosek o jednorazowe odszkodowanie,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia (do pobrania z portalu www.zus.pl) zawierające m.in. informacje o zakończeniu leczenia i rehabilitacji, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, ewentualnie do wglądu - dokumentacja medyczna,
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy – pracodawca przygotowuje ten protokół.

Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy – co musi zawierać wniosek

Wniosek do ZUS o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy wypełnia poszkodowany w wypadku pracownik oraz jego pracodawca. Należy podać m.in. dane poszkodowanego w wypadku pracownika, dane płatnika składek (pracodawcy) oraz zawrzeć krótką treść, przykładowo: „W związku z wypadkiem przy pracy, jakiemu uległem dnia (…), wnoszę o wypłatę jednorazowego odszkodowania” i dodać załączniki.

ZUS wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania jednorazowego odszkodowania pracownikowi. W razie przyznania, Zakład określa też wysokość tego świadczenia. ZUS wydaje decyzję w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej oraz wyjaśnienia ostatniej okoliczności potrzebnej do wydania decyzji. Jeśli decyzja ZUS jest pozytywna, dokonuje on z urzędu wypłaty odszkodowania w ciągu 30 dni od dnia wydania decyzji.

Ile wynosi jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy

Nie ma jednej, określonej kwoty odszkodowania za wypadek przy pracy. Kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową są podawane raz do roku przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Minister publikuje wysokość tych kwot w specjalnym obwieszczeniu.

Odwołanie od decyzji ZUS

To, że ZUS odmówił przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy, jeszcze nie oznacza finału sprawy. Od decyzji pracownikowi, poszkodowanemu w wypadku w pracy, przysługuje odwołanie. Należy wnieść je pisemnie (chociaż ustnie również można) do protokołu, za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję, do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu