OFE do likwidacji. Za dwa lata zastąpią je powszechne programy kapitałowe

Zbigniew Biskupski
Grzegorz Jakubowski
Polacy mają efektywniej oszczędzać na emerytury. Oszczędności mają wesprzeć Polski Fundusz Rozwoju. Można je będzie także na maksymalnie dziesięć lat „pożyczyć” na pokrycie wkładu własnego przy zakupie pierwszego mieszkania.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował dziś w poniedziałek 4 lipca Program Budowy Kapitału. Kluczową jego cześcią są nowe rozwiązania w tzw. III filarze emerytalnym, który m.in. przejmie rolę obecnych OFE.
Jak zaakcentował wicepremier Morawiecki, Program Budowy Kapitału (PBK) to kompleksowy plan tworzenia dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych. Ma on na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków i stabilności systemu finansów publicznych oraz rozwój lokalnego rynku kapitałowego i podniesienie potencjału rozwoju gospodarki.
Planowane jest stworzenie powszechnych dobrowolnych pracowniczych i indywidualnych programów kapitałowych w ramach III Filaru systemu emerytalnego, publicznych funduszy nieruchomości, nowego typu obligacji Skarbu Państwa w formie obligacji premiowych i infrastrukturalnych oraz obniżenie podatku od dochodów z długoterminowych (powyżej 12 miesięcy) inwestycji kapitałowych.
Wicepremier przedstawił też szczegóły nowych rozwiązań dotyczących obecnych Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). W ramach powszechnego III filaru mają je zastąpić Pracownicze Plany Kapitałowe i Indywidualne Plany Kapitałowe. Zostaną one zaoferowane na zasadzie automatycznego zapisu pracownikom sektora przedsiębiorstw.
Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 19 pracowników będą tworzyły pracownicze programy emerytalne w oparciu o Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK), natomiast mikro i małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 19 pracowników będą wybierały pomiędzy Pracowniczym Programem Kapitałowym a zaoferowaniem pracownikom Indywidualnych Programów Kapitałowych (IPK) wybranej instytucji finansowej.

Pracownicy w wieku 19-55 lat z planem kapitałowym

Zasady uczestnictwa i zachęt fiskalnych będą jednakowe dla PPK i IPK. Automatyczny zapis będzie obejmował pracowników w wieku od 19 do 55 lat, którzy mogą w ciągu 3 miesięcy złożyć deklarację o odstąpieniu od udziału w programie.
W ramach programów pracownik może zadeklarować od 2 proc. do 4 proc. składki, która podlega zwolnieniu z obowiązkowej składki emerytalnej.

Pracodawca może zadeklarować składkę od 2 proc. do 3 proc. wynagrodzenia pracownika, która podlega zwolnieniu ze składek na ZUS. Pracodawca otrzyma także dofinansowanie składki w wysokości 0,5 proc. z Funduszu Pracy poprzez obniżenie składki na Fundusz Pracy do wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.
Składka w części pochodzącej z Funduszu Pracy będzie wliczana do emerytury minimalnej.
Zachęty fiskalne mają być atrakcyjne dla pracowników oraz minimalizować koszt programu dla pracodawców. Każdy pracownik przystępujący do programu otrzyma także opłatę powitalną w kwocie 250 złotych. Udział zachęt ze strony Państwa w łącznej składce wynosić będzie nawet około 30 proc.

Oszczędności do wypłaty

Po osiągnięciu wieku emerytalnego 25 proc. zgormadzonych środków może podlegać wypłacie jednorazowej, a 75 proc. środków ma służyć wykupie emerytury terminowej lub dożywotniej.

Środki zgromadzone w PPK i IPK mogą być przeznaczone na pokrycie wkładu własnego przy zakupie pierwszego mieszkania pod warunkiem ich zwrotu w okresie 10 lat. Do 15 proc. środków może być wypłacone jednorazowo w przypadku poważnych problemów zdrowotnych skutkujących orzeczeniem o niezdolności do pracy. Obecne programy III filarowe w oparciu o PPE, IKE, IKZE będą obowiązywały nadal, lecz planowane jest uproszczenie i odbiurokratyzowanie tych produktów.

Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Indywidualne Plany Kapitałowe mają być zarządzane przez profesjonalne instytucje finansowe podobnie jak obecne programy III filarowe. Na etapie tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych będą one obsługiwane przez pierwsze 24 miesiące przez Polski Fundusz Rozwoju w ramach funduszy inwestycyjnych o ściśle określonej polityce inwestycyjnej dopasowanej do profilu ryzyka uczestników.

Bazując na doświadczeniach z rynku brytyjskiego udział Polskiego Fundusz Rozwoju ma na celu zapewnienia pracownikom i pracodawcom pewności co do dostępności obsługi programu na pierwszym etapie. Po okresie 24 miesięcy obsługa PPK będzie mogła być prowadzona przez inne instytucje finansowe działające na polskim rynku. Limit kosztów całkowitych obsługi PPK i IPK nie może przekraczać 0,6 proc.

Rozpoczęcie działania Pracowniczych Planów Kapitałowych i Indywidualnych Planów Kapitałowych planowane jest na 1 stycznia 2018 roku. Na I etapie program obejmować będzie 2,8 mln pracowników dużych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 osób. Od 1 lipca 2018 roku planowane jest uruchomienie II etapu obejmującego przedsiębiorstwa średniej wielkości zatrudniające od 50 do 249 pracowników.

Od 1 stycznia 2019 roku do programu włączone mają być małe przedsiębiorstwa zatrudniające od 20 do 249 pracowników oraz mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 19 pracowników. Celem rozłożenia wdrożenia programu w czasie jest zapewnienie odpowiedniego czasu na przygotowanie się do jego realizacji po stronie instytucji obsługujących programy oraz pracodawców.

Szacowany łączny koszt zachęt fiskalnych Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz Indywidualnych Planów Kapitałowych wynosi około 2,2 mld zł (0,11 proc. PKB) w okresie pierwszych 2 lat oraz 1,7 mld zł (0,08 proc.) w kolejnych latach. Koszt fiskalny powszechnego III filaru byłby tym samym na poziomie zbliżonym do kosztów ponoszonych przez Niemcy, Czechy, czy Belgię oraz wielokrotnie niższy niż w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Finlandii, gdzie osiąga nawet 0,8 proc. PKB.

Szacowany efektywny koszt fiskalny powinien być niższy, biorąc pod uwagę wysoce prawdopodobny wpływ Programu na obniżenie kosztów obsługi długu publicznego oraz oczekiwane podwyższenie długoterminowego potencjału wzrostu PKB o 0,4 pkt. proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Nowe narządzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska

Komentarze 62

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dama_z_bagien
Teraz grabią pełnymi garściami, zgodnie z powiedzeniem - teraz MY !! A największy złodziej z Torunia się cieszy....jednak pisowcy tego nie widzą i naiwnie sądzą, że robią porządek ...
p
pli
Reforma PiS polega na tym, że te 75% pieniędzy z OFE niby będzie twoje, ale inwestować je będzie państwowa spółka zarządzana przez Misiewiczów. No i zostaną zainwestowane np. w zadłużone kopalnie. Co prawda będzie to inwestycja dla ciebie ze stratą, ale dla PiS-u z korzyścią.
D
Dreistadt
W dniu 02.12.2016 o 00:45, Zofia napisał:

Moim zdaniem warto przystąpić do ofe

A dla mnie zaś, to jawy przekręt, jak  "Amer Gold" w majestacie prawa i zapewne podobnie będzie? :ph34r:

Z
Zofia

Moim zdaniem warto przystąpić do ofe, ja na stronie pko przeczytałam jak przystąpić do ofe, co to da, dlaczego warto. Zawsze będę miała więcej do emerytury.

M
Malwa
W dniu 05.07.2016 o 10:31, Gość napisał:

dlatego nie opłaca się pracować legalnie i płacić na to gówno po 1000 zł na miesiąc nic z tego nie mając

 


Jestem za. Choć pracuje legalnie to też uważam, że nie ma sensu płacić tych składek. Od kilku lat grożą, że nie będzie emerytur. Wolę wpłacać składki do PKO i nie martwić się o to, że na starość nie będę miała co do garnka wrzucić. Akurat jak przystąpić do ofe jest bardzo prosto, ale nie ofe zusowe tylko prywatne - przynajmniej masz pewność w co się pakujesz i co podpisujesz.

k
kasienka
ALE TUSKE DONALD KTORY UKRADL OFE JESZCZE NIE!
k
kasienka
..glupek..i tyle w tym temacie!
k
kasienka
.. "Czas funkcjonowania w naszym kraju OFE, był bardzo udany dla samych Funduszy i ludzi nimi zarządzających, ponieważ otrzymali oni „gigantyczny prezent w postaci środków publicznych do zarządzania i prawo do gigantycznych prowizji właściwie za nic”.
Przeniesienie środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) w końcu sprawi, „że te pieniądze staną się oszczędnościami Polaków zostaną sprywatyzowane”, a z kolei część środków przekazana na Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRG) ma służyć finansowaniu potrzeb emerytalnych wynikających z kryzysu demograficznego.
Przypomnijmy tylko, że dzięki przechwyceniu wspomnianych150 mld zł aktywów OFE w roku 2013, rząd PO-PSL zmniejszył wydatki budżetu państwa na 2014 rok o 23 mld zł (o 8 mld zł mniejsze wydatki na obsługę części krajowej długu publicznego i o ponad 15 mld zł zmniejszone dotacje do FUS) i w związku z tym deficyt budżetu państwa na rok 2014 wyniósł „tylko” 47,7 mld zł, a nie około 70 mld zł."
l
leo
niech rządzą swoimi pieniędzmi na koncie a nie naszymi... ludzie im na pewno tego nie darują... sam złoże pozew.. okradają wszystkich w białych rękawiczkach
G
Gabriel
Pan Minister Morawiecki w istocie rzeczy nie wytłumaczył na czym faktycznie ma polegać Jego PLAN KLASPITAŁOWY ? Do dnia dzisiejszego Pan Morawiecki w rzeczywistości niczym nie udowodnił swoją wiarygodność ze swoimi planami. Obawiam się , że skończy się płaczem i rozczarowaniem, sprawa jest nazbyt poważna ponieważ chodzi o przyszłe emerytury. Wszelkie zmiany muszą bardzo dobrze przemyślane i rozważne.
777
BRD Powiedziało RZE Za BIYDNE NA PRgram BALCERKA Z KOsstaRYKI WAŁkuf NY
ALE PO 20@LATACH URUGWAJ ZOSTAŁ Z POlszom a DOŁONCZY UKrajina.=KIEDY BONKSTERCE MILIARDY CO DOSTAŁA WCZESNIEJ KTOŚ ZABIERZE I ROZLICZY elity i LIBER BANDYTY.
ż
żuczek
Prezes zapowiedział, że w miejsce szkodnika Balcerowicza będzie Morawiecki. Już się zabrał do "roboty".
p
pa show
...następny orędownik pis-ilizmu?
C
CeKa
Wreszcie !!!!
G
Gość

dlatego nie opłaca się pracować legalnie i płacić na to gówno po 1000 zł na miesiąc nic z tego nie mając

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie