Ogromne złoże węgla koksującego. Czy JSW złoży wniosek o udzielenie koncesji?

Marek Knitter
Zasoby tego złoża szacowane są nawet na około 190 mln ton węgla koksowego.
Zasoby tego złoża szacowane są nawet na około 190 mln ton węgla koksowego. fot.spółka
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że ani Jastrzębska Spółka Węglowa ani Silesian Coal International Group of Companies nie złożyły dotąd wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża węgla kamiennego Dębieńsko 1.

Spis treści

W 2000 r. zlikwidowana została eksploatująca to złoże KWK Dębieńsko. Zasoby tego złoża szacowane są nawet na około 190 mln ton węgla koksowego. Jak podało niedawno JSW średnia notowań indeksu węglowego The Steel Index (TSI) w okresie lipiec 2024 r. – listopad 2024 r. wyniosła 208 USD/t.

- W odpowiedzi na liczne zapytania prasowe, Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że zarówno Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., jak i Silesian Coal International Group of Companies S.A. nie złożyły dotychczas wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża węgla kamiennego „Dębieńsko 1 – czytamy na stronie resortu.

Koncesja na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu

W grudniu 2022 r. spółka Silesian Coal International Group of Companies S.A. zwróciła się do MKiŚ o udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1”. Złożony wówczas wniosek zainicjował procedurę wynikającą z przepisów ustawy Prawo geologiczne i górnicze, w którym poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej MKiŚ zawiadomił o możliwości składania przez inne zainteresowane podmioty konkurencyjnych wniosków o udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1”.

- W odpowiedzi na zawiadomienie MKiŚ, 22 maja 2023 r. Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. złożyła wniosek o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla „Dębieńsko 1” w wydzielonym obszarze badań „Dębieńsko”. Złożony wniosek obejmował obszar badań, który nie był tożsamy ze współrzędnymi obszaru podanymi w ogłoszeniu, w związku z czym postępowanie wobec JSW SA musiało zostać umorzone – podał dalej resort.

Oznaczało to, że do rozpatrzenia i oceny pozostał tylko wniosek firmy Silesian Coal.

Dalsze postępowanie w resorcie

W wyniku prowadzonego postępowania oraz oceny zebranego materiału 25 marca 2024 r. organ koncesyjny wydał decyzję odmawiającą udzielenia koncesji dla spółki Silesian Coal. Spółka Silesian Coal odwołała się od decyzji odmownej i wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy. 

- Aktualnie toczy się postepowanie odwoławcze w II instancji. Jest ono na końcowym etapie. Co ważne, udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża kopaliny nie jest równoznaczne z nabyciem prawa do wykonywania działalności polegającej na wydobywaniu kopaliny ze złoża. Taka działalność wymaga odrębnego pozwolenia organu koncesyjnego i odrębnego postępowania – podał także resort.

Dziennik Zachodni pisał jakiś czas temu, że w staraniach o eksploatację złoża Dębieńsko JSW ma konkurenta - zależną od niemieckiego HMS Bergbau spółkę Silesian Coal International Group of Companies. Dodano, że Jastrzębska Spółka Węglowa chciała eksploatować złoże poprzez ruch Szczygłowice kopalni KWK Knurów-Szczygłowice, a ponieważ SCIGC jako pierwsze wystąpiło o koncesję, JSW nie może o nią zabiegać.

JSW zadebiutował na GPW w 2011 roku. Obecnie notowany jest w indeksie WIG20. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa posiadający 55,17 proc. akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu