Na giełdzie w Warszawie spadki. Akcje KGHM i Alioru poszły jednak w górę

Marek Knitter
Akcje KGHM były dzisiaj jednymi z nielicznych, które zamknęły się na plusie.
Akcje KGHM były dzisiaj jednymi z nielicznych, które zamknęły się na plusie. fot.spółka
Na rynku akcji trwa korekta, ale WIG20 wciąż pozostaje powyżej poziomu 2600 punktów co dobrze wróży kolejnym notowaniom.

W indeksie WIG20 przeważał czerwony kolor co świadczy o kontynuacji zapoczątkowanej korekty, ale pojawiły się dwie gwiazdy, które zdołały się wyłamać z tego trendu. Około godziny 16:50 KGHM Polska Miedź zyskiwał 1,6 proc., a Alior Bank ponad 1 proc. W tym samym czasie było również kilka innych spółek, które próbowały wyjść nad poziom wczorajszego swojego zamknięcia. Jeżeli sytuacja na rynkach giełdowych w USA dzisiaj się poprawi to być może jutro nasz parkiet zacznie sesję od wzrostów.

Z indeksu WIG20 warto zauważyć, że Jastrzębska Spółka Węglowa chce niezwłocznie złożyć wniosek o koncesję badawczą złoża Dębieńsko 1. Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podpisała decyzję odmawiającą udzielenia koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1 dla spółki Silesian Coal.

Zasoby tego złoża szacowane są na około 190 mln ton węgla koksowego. Jest to węgiel, który jest niezbędny do produkcji stali z której później powstają m.in. setki czy nawet tysiące wiatraków na lądzie czy morzu. Taka decyzja resortu powoduje, że tego węgla nie będzie trzeba w przyszłości importować.

Z szerszego rynku warto odnotować, że Grodno jest przygotowane na wielkie budowanie w Polsce. W ubiegłym roku spółce udało się utrzymać wszystkie oddziały dystrybucyjne, a teraz przejdzie do wzmacniania e-commerce.

- Politycy zapowiadają ogromne środki na inwestycje w Polsce. Będziemy mieli w najbliższych latach do czynienia z wielkim budowaniem. Jako spółka jesteśmy przygotowani do wzrostu popytu na nasze produkty – powiedział dzisiaj prezes Andrzej Jurczak podczas telekonferencji.

Nie brakuje także chętnych na debiut na tzw. małym rynku czyli NewConnect. Tym razem plany takie przedstawiła spółka z bardzo ciekawej branży.

- Wejście SIM Factor na NewConnect to kolejny etap dynamicznego rozwoju, tym razem skupionego na eksporcie symulatorów – powiedział Michał Wierzbicki, prezes SIM Factor.

SIM Factor dostarczył już łącznie do swoich klientów w kraju i na świecie 56 symulatorów, a kolejnych 38 symulatorów jest obecnie na różnym etapie produkcji. Zaawansowane technologicznie symulatory i trenażery produkcji SIM Factor są przeznaczone dla branży kolejowej, lotniczej, energetycznej oraz wojskowej.

Spółka z emisji nowych akcji zamierza pozyskać około 10 mln zł na dalszy rozwój. Proces budowy księgi popytu będzie prowadzony od 26 lutego do 4 marca 2025 r.

Z kolei spółka XTB (notowana w indeksie mWIG40), którą inwestorzy kojarzą przede wszystkim z aplikacją inwestycyjną umożliwiająca inwestorom indywidualnym efektywne zarządzanie finansami rozszerza swoją działalność. Tym razem spółka otrzymała licencję agenta papierów wartościowych w Chile. Ekspansja XTB w Ameryce Łacińskiej będzie kontynuowana w 2025 roku. Spółka jest już zaawansowana w procesie uzyskiwania niezbędnych licencji w Brazylii.

Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2613 pkt. co oznacza spadek o 0,80 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu