Historia Złoża „Dębieńsko 1"
Złoże „Dębieńsko 1" ma bogatą historię, sięgającą czasów, gdy działała tam kopalnia Dębieńsko. Po jej zamknięciu, złoże stało się obiektem zainteresowania różnych podmiotów, w tym JSW. Złoże to znajduje się wzdłuż zachodniej granicy kopalni Knurów-Szczygłowice, a jego pozyskanie mogłoby znacząco powiększyć bazę zasobową JSW oraz wydłużyć żywotność kopalni.
JSW podkreśla, że nie posiada szczegółowych informacji na temat jakości węgla w złożu „Dębieńsko 1". Dlatego też, aby dokładnie ocenić potencjał tego złoża, konieczne jest przeprowadzenie geologicznych prac badawczych. Uzyskanie koncesji badawczej to pierwszy krok w kierunku zagospodarowania złoża, co wymaga jego zbadania, udokumentowania oraz uzyskania decyzji środowiskowej. Cały proces może zająć kilka lat.
Konkurencja o koncesję
Złoże „Dębieńsko 1" było przedmiotem zainteresowania różnych firm. Przed tygodniem Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało o odmowie wydania koncesji na rozpoznanie złoża spółce Silesian Coal, będącej spółką celową HMS Bergbau oraz grupy inwestorów ze Szwajcarii i USA.
Minister jako organ koncesyjny utrzymał w mocy swoją pierwotną decyzję z 25 marca 2024 roku o odmowie koncesji, argumentując to brakiem dowodów na dysponowanie przez spółkę odpowiednim zapleczem technicznym, co jest jednym z wymogów Prawa geologicznego i górniczego. Silesian Coal International Group of Companies złożyła swój wniosek w grudniu 2022 roku, po wygaśnięciu poprzedniej koncesji dotyczącej tego złoża.
Wniosek JSW i dalsze plany
JSW również złożyła wniosek o koncesję na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1". Jednakże, jak stwierdził minister, wniosek JSW obejmował obszar badań, który nie był tożsamy z podanym w ogłoszeniu, co skutkowało umorzeniem postępowania wobec JSW.
Zgodnie z Prawem geologicznym i górniczym, udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża kopaliny nie jest równoznaczne z nabyciem prawa do wydobywania kopaliny ze złoża. Aby móc rozpocząć wydobycie, konieczne jest uzyskanie odrębnego pozwolenia organu koncesyjnego oraz przeprowadzenie odrębnego postępowania.
Przeszłe koncesje i spory
W 2008 roku koncesję wydobywczą dla złoża „Dębieńsko 1" otrzymała czeska spółka NWR Karbonia, jednak nie rozpoczęła wydobycia. Następnie koncesję wydobywczą otrzymała spółka należąca do australijskiej Prairie Mining, która wystąpiła o przedłużenie terminu rozpoczęcia wydobycia z 2018 roku do 2025 roku. Stało się to częścią sporu między inwestorem a rządem w arbitrażu, który Polska przegrała.
Złoże „Dębieńsko 1" pozostaje więc strategicznym zasobem, o który toczy się rywalizacja. JSW, jako jeden z kluczowych graczy na polskim rynku węglowym, ma szansę na jego zagospodarowanie, co mogłoby przynieść korzyści nie tylko spółce, ale także polskiemu przemysłowi energetycznemu.
źródło: PAP
