Rozporządzanie Rady Ministrów opublikowano w „Dzienniku Ustaw” w czwartek późnym wieczorem.
W dokumencie czytamy, że aktualne obostrzenia przedłożone zostaną do 31 stycznia br. Jednocześnie zmienia ono rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 21 grudnia ub. roku.
W aktualnym rozporządzeniu pojawił się nowy rozdział zatytułowany „Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19”. Wskazuje on kolejność szczepień w ramach pierwszego etapu.
Najpierw lekarze, farmaceuci i wykładowcy na uczelniach medycznych
Wyjaśniono, że w pierwszej kolejności szczepienia przysługują osobom zatrudnionym w podmiocie leczniczym, następnie osobom wykonującym zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa, a potem przedstawicielom ustawowym dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, które w dniu podania ich przedstawicielom ustawowym pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 są hospitalizowane.
W dalszej kolejności szczepionkę mają prawo przyjąć osoby „inne niż określone w pierwszych dwóch punktach”. Wśród nich wymienia się osoby zatrudnione w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, farmaceutów i techników farmaceutycznych.
Do grupy tej należą również nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni medycznej, a także doktoranci i studenci uczelni medycznych, którzy udział biorą w zajęciach z pacjentami. Rozporządzenie wymienia także osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.
Pacjenci, seniorzy i nauczyciele
Zgodnie z nowym rozporządzaniem w dalszej kolejności zaszczepieni zostaną pacjenci różnych zakładów (opiekuńczo-leczniczego, pielęgnacyjno-opiekuńczego), hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej, a także osoby przebywające w domu pomocy społecznej.
Zaraz po nich szczepionkę przyjąć będą mogli seniorzy - osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-1951, w latach 1952-1961.
Potem kolej na pracowników oświaty ( m.in. nauczycieli, wychowawców, pracowników pedagogicznych, nauczycieli akademickich uczelni niemedycznych).
Służby mundurowe rozszerzone o prokuratorów
Jako ostatni w ramach pierwszego etapu do szczepień przystąpią przedstawiciele służb mundurowych – policja, żołnierze, strażacy, pracownicy Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, członkowie ochotniczych straży pożarnych oraz ratownicy górscy i wodni.
W nowym rozporządzeniu grupę tę rozszerzono o prokuratorów i asesorów prokuratury. Oznacza to, ze będą mogli oni zaszczepić się na końcu pierwszego etapu.
