Organizacje pożytku publicznego - ile dostały pieniędzy z 1,5% za 2022 r.? Tym razem to rekordowe kwoty

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Organizacje pożytku publicznego, choć mogą prowadzić działalność gospodarczą, to jednak nie robią tego po to by osiągać zyski, a jedynie pokryć koszty innych celów, do których zostały powołane.
Organizacje pożytku publicznego, choć mogą prowadzić działalność gospodarczą, to jednak nie robią tego po to by osiągać zyski, a jedynie pokryć koszty innych celów, do których zostały powołane. unsplash
1,5% z podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego pozwala sfinansować część ich działań. Gdyby nie to, niektóre z nich mogłaby mieć problem z zamknięciem budżetu na dany rok. W 2023 r. otrzymały rekordowe pieniądze pochodzące z odpisów. Ile pieniędzy Polacy odpisali na ich rzecz z PIT-u za 2022 r. i czy to dużo? Sprawdzamy.

Spis treści

Czym jest organizacja pożytku publicznego?

Organizacje pożytku publicznego są to organizacje pozarządowe. To głównie fundacje i stowarzyszenia, ale taki status mogą zyskać także spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne, jeśli nie działają w celu osiągnięcia zysku. Dzieje się to na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Taki status uzyskać mogą również osoby prawe i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów ustaw

  • o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej,
  • o stosunku państwa do innych kościołów oraz związków wyznaniowych,
  • o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (tzw. organizacje kościelne).

Skąd organizacje pożytku publicznego biorą pieniądze na sfinansowanie swojej działalności?

Organizacje pożytku publicznego, choć mogą prowadzić działalność gospodarczą, to jednak nie robią tego po to by osiągać zyski, a pokryć koszty innych celów, do których zostały powołane. Prócz tego mogą mieć inne źródła finansowania.

Przykładowo hospicjum może mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, który częściowo sfinansuje świadczenia medyczne. Mogą być to także środki unijne, jeśli organizacja realizuje projekty unijne, a także dotacje z krajowych środków publicznych.

Organizacje również pozyskują patronów i sponsorów prywatnych oraz organizują akcje zbierania pieniędzy np. do puszek przy okazji koncertów i festynów.

Od tego roku 1% podatku PIT został podniesiony do 1,5%. To kwota, którą może przekazać każdy z nas, wypełniając roczne zeznanie podatkowe. Wystarczy wpisać numer KRS wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcemy przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

1,5% podatku dla OPP. Ile pieniędzy otrzymały organizacje?

W 2023 roku wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego za rok 2022 osiągnęły rekordową wartość 1 miliarda 530 milionów złotych – poinformowało Ministerstwo Finansów. Jednocześnie odnotowano spadek liczby podatników przekazujących 1,5% swojego podatku na OPP. W związku z tym średnia kwota przekazywanego odpisu wzrosła z 70 złotych w 2022 do 121 złotych w 2023 roku.

- To, co przewidywaliśmy w zeszłym roku i obserwowaliśmy już na początku bieżącego roku, stało się faktem - spadła liczba podatników, którzy przekazali 1,5% podatku na organizacje pożytku publicznego, ale łączna przekazana kwota wzrosła. Omawiane zjawisko jest następstwem faktu, że nie wszyscy podatnicy byli zobligowani do płacenia podatku w 2022 roku. Osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie, które nie osiągały dochodu przekraczającego kwotę wolną, nie płaciły podatku dochodowego i tym samym nie mogły przekazać 1,5% na cele wybranej organizacji pożytku publicznego – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Dlatego, jeśli zarabiamy zbyt mało – nie mamy możliwości przekazania części swojego podatku na rzecz OPP. Obecnie takich osób jest więcej niż 3 miliony, a w roku 2021 było to 1,5 miliona.

- Pomimo spadku liczby osób, które mogły dokonać odpisu, łączna kwota przekazana w ramach 1,5% wzrosła z 1 miliarda 115 milionów do 1 miliarda 530 milionów złotych. Jest to o ponad 37% więcej w porównaniu z kwotą przekazaną za rok 2022, chociaż liczba podatników, którzy przekazali darowiznę, zmniejszyła się o 21% - dodaje Piotr Juszczyk z inFaktu.

Zmiana zwiększająca wysokość podatku należnego z PIT z 1% na 1,5% weszła w życie 1 lipca 2022 r. Była to odpowiedź na apel m.in. samych organizacji pożytku publicznego, które obawiały się znacznego zmniejszenia wpływów w związku z obniżeniem podatków. Większość PIT-ów, z których odlicza się 1,5% podatku, dotyczy skali podatkowej, z której korzystają m.in. pracownicy i przedsiębiorcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu