Orlen i polscy naukowcy rozwijają paliwa przyszłości

Barbara Wesoła
Opracowanie:
ORLEN planuje produkcję syntetycznych paliw lotniczych opartych na odnawialnych źródłach energii.
ORLEN planuje produkcję syntetycznych paliw lotniczych opartych na odnawialnych źródłach energii. Fot. Andrzej Banas/Polska Press
Orlen, Politechnika Warszawska Filia w Płocku oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisali umowę o współpracy w zakresie doskonalenia technologii wytwarzania paliw syntetycznych. To strategiczne partnerstwo ma umożliwić rozwój innowacyjnych rozwiązań, pozyskiwanie funduszy na badania oraz wsparcie merytoryczne w budowie infrastruktury badawczej.

Spis treści

Celem jest rozwój technologii e-paliw

Orlen zamierza dostosować się do europejskich regulacji, takich jak RED III i ReFuelEU Aviation, wymagających wzrostu udziału odnawialnych paliw w sektorze lotniczym.

Wkrótce Orlen będzie musiał sprostać zapotrzebowaniu na paliwa odnawialne pochodzenia niebiologicznego (RFNBO), wynikającym z europejskich regulacji tj. RED III i ReFuelEU Aviation. Analizujemy już potencjalne inwestycje związane z produkcją syntetycznego paliwa lotniczego e-SAF RFNBO. Dlatego potrzebujemy zbudować we własnych zasobach Pracownię Paliw Syntetycznych jako narzędzie umożliwiające weryfikację oferowanych przez rynek rozwiązań – mówi Marcin Wasilewski, członek Zarządu ds. Technologii.

Współpraca biznesu i nauki

Partnerstwo z uczelniami umożliwi lepsze wykorzystanie zaawansowanych narzędzi modelowania procesów oraz prowadzenie projektów badawczych. Kluczowym aspektem jest także kształcenie przyszłych kadr dla sektora paliwowego i rozwijanie kompetencji technologicznych.

E-paliwa jako przyszłość transportu

E-paliwa powstają poprzez łączenie wodoru z dwutlenkiem węgla, co pozwala na zminimalizowanie śladów węglowych. Choć w procesie spalania wytwarzane jest CO2, to jego emisja ma być rekompensowana w trakcie produkcji, co sprawia, że paliwa te są neutralne emisyjnie.

Unijne regulacje i wyzwania dla rynku

Od 2025 roku Unia Europejska wprowadza obowiązkowe udziały paliw SAF w lotnictwie, stopniowo zwiększając je do 70% w 2050 roku. ORLEN podejmuje działania w celu dostosowania się do nowych przepisów i planuje produkcję syntetycznych paliw lotniczych opartych na odnawialnych źródłach energii.

Na czym polega współpraca?

Elementy, które obejmie współpraca Orlenu z uczelniami to:

  • Wymiana wiedzy eksperckiej w zakresie najbardziej efektywnych technologii.

  • Realizacja wspólnych projektów badawczych.

  • Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników Orlen i kształcenie kadr.

  • Ubieganie się o środki finansowe na rozwój technologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu