Orlen ma niecodzienną elektrownię, która wyprodukowała już blisko 500 MWh zielonej energii

Maciej Badowski
Orlen może się pochwalić elektrownią wykorzystującą potencjał hydroenergetyczny oczyszczonych ścieków z Zakładu Produkcyjnego w Płocku.
Orlen może się pochwalić elektrownią wykorzystującą potencjał hydroenergetyczny oczyszczonych ścieków z Zakładu Produkcyjnego w Płocku. mat. pras.
Wraz z początkiem tego roku Orlen uruchomił elektrownię wykorzystującą potencjał hydroenergetyczny oczyszczonych ścieków z Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Jak przekazał nam koncern, w ciągu 9 miesięcy hydroelektrownia wyprodukowała już blisko 500 MWh zielonej energii, wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej.

Elektrownia wykorzystująca potencjał hydroenergetyczny oczyszczonych ścieków

W pierwszej połowie stycznia 2024 roku na kolektorze ściekowym z Zakładu Produkcyjnego w Płocku, Orlen uruchomił elektrownię wodną wykorzystującą potencjał hydroenergetyczny oczyszczonych ścieków. Elektrownia ma moc znamionową 160 kW. Produkcja energii jest zmienna i zależy od ilości ścieków. Zakłada się że, średnioroczna produkcja wyniesie ok. 800 MWh energii elektrycznej.

Jak przekazał nam Orlen, w przeciągu trzech kwartałów hydroelektrownia wyprodukowała blisko 500 MWh energii elektrycznej. Do wyprodukowania podanej ilości energii elektrycznej potrzebne było ok. 10,7 mln m3 oczyszczonych ścieków – wyjaśnia nam Orlen.

Jak działa hydroelektrownia w Płocku?

Woda używana w zakładzie produkcyjnym w Płocku do celów przemysłowych jest czerpana z Wisły. Jak podkreślono, surowa woda wiślana zawiera znaczne ilości zawiesin, przez co wymaga odpowiedniego przygotowania, zanim zostanie wykorzystana w procesach produkcyjnych. Zużyta woda trafia z instalacji produkcyjnych do Centralnej Oczyszczalni Ścieków, gdzie prowadzony jest wieloetapowy proces jej oczyszczania. Oczyszczone ścieki są wtórnie wykorzystywane do produkcji wody przeciwpożarowej i wody gospodarczej, a ich nadmiar odprowadzany jest do Wisły. Co ciekawe, często posiadają one lepsze parametry niż surowa woda wiślana.

Ilość produkowanej energii elektrycznej zależy od ilości napływających aktualnie ścieków, która z kolei zależy od warunków pogodowych a w szczególności od opadów deszczu. Turbina Francisa zastosowana wewnątrz elektrowni, pozwala dostosować wydajność hydroelektrowni do ilości napływających ścieków. Produkcja energii jest ograniczona tzw. przełykiem elektrowni, czyli maksymalną dopuszczalną ilością oczyszczonych ścieków mogących przepłynąć przez turbinę. Przy napływie większym od przełyku zainstalowanego, nadmiar wody jest kierowany przez upust jałowy (by-pass) – dodaje koncern.

Koszt budowy hydroelektrowni w Płocku

Orlen przekazał, że budowa hydroelektrowni pochłonęła ok. 3 mln zł. Jednak, jak podkreślono, produkowana w niej energia jest wprowadzana do sieci elektroenergetycznej, co pozwoli koncernowi uzyskać dodatkowe przychody ze sprzedaży. Orlen szacuje, że będzie to ponad 0,5 mln zł rocznie.

Hydroelektrownia wpisuje się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy Orlen na lata 2024-2030, zgodnie z którą do 2026 r. ma stworzyć m.in. kompleksowy plan działania na rzecz ochrony bioróżnorodności na obszarach swojej działalności oraz jednolitą politykę zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej.

Jedną z kluczowych inwestycji w tym obszarze jest projekt „Blue Bridge”, który zakłada odbiór ścieków komunalnych pochodzących z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie i doczyszczenie ich do jakości wody procesowej. Woda odzyskana w tym procesie będzie wykorzystana w zakładzie produkcyjnym koncernu. Pozwoli to ograniczyć o ok. 25 proc. pobór wody wiślanej wykorzystywanej w procesach produkcyjnych w zakładzie w Płocku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu