Ambitne plany polskiego koncernu. Chcą tworzyć gospodarkę wodorową

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Orlen planuje wykorzystywać ponad 350 tysięcy ton odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru rocznie do 2035 roku. To ambitny cel, który wymaga znacznych nadwyżek „zielonej energii” z OZE i atomu. Stawką jest stworzenie fundamentów „gospodarki wodorowej”, opartej na czystym paliwie i efektywnych technologiach magazynowania energii.

Rola wodoru w transformacji energetycznej

Wodór, jako kluczowy element przyszłego miksu energetycznego Polski, był tematem debaty eksperckiej zorganizowanej przez Orlen. Wodór odnawialny i niskoemisyjny ma potencjał, by znacząco przyczynić się do dekarbonizacji przemysłu. Obecnie wodór szary jest już wykorzystywany w rafineriach, zakładach chemicznych oraz w transporcie, zwłaszcza w sektorach trudnych do elektryfikacji, takich jak transport ciężki, morski i lotniczy.

– Wodór odnawialny i niskoemisyjny przyczyni się w pierwszej kolejności do dekarbonizacji przemysłu. Już dziś wodór szary wykorzystywany jest w rafineriach, zakładach chemicznych, a także transporcie - zwłaszcza w tym trudnym do elektryfikacji jak transport ciężki, morski i lotniczy. Warto zaznaczyć, że mamy już na swoim koncie zrealizowane projekty tego typu, związane chociażby z wykorzystaniem wodoru jako paliwa w komunikacji miejskiej – powiedział Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych w Grupie Orlen.

Infrastruktura i Projekty Wodorowe

W ubiegłym roku ORLEN uruchomił w Poznaniu i Katowicach pierwsze w Polsce, ogólnodostępne stacje wodorowe. Te innowacyjne punkty umożliwiają tankowanie samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów miejskich. W miarę rozwoju technologii wodorowej, to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie.

W ramach dekarbonizacji transportu, Orlen, Instytut Energetyki i 13 innych partnerów rozpoczęli program HySPARK. Jest to pierwszy w Polsce projekt z unijnym dofinansowaniem Clean Hydrogen Partnership, który otrzymał blisko 9 mln euro na produkcję i testy pojazdów wodorowych dla lotniska Chopina i warszawskiej komunikacji miejskiej. Wodór oferuje również możliwość przechowywania energii odnawialnej w dużych ilościach i przez długi okres, co jest kluczowe dla stabilności systemu energetycznego.

Wyzwania i potencjał gospodarki wodorowej

Uczestnicy debaty zgodzili się, że wodór będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej. Aby to osiągnąć, konieczne jest nie tylko rozwinięcie odpowiedniej infrastruktury produkcyjnej, ale także zapewnienie wykwalifikowanych kadr.

Podkreślono, że tak jak Ignacy Łukasiewicz wierzył w potencjał nafty, tak współczesne społeczeństwo powinno uwierzyć w potencjał wodoru. To paliwo przyszłości może stać się fundamentem nowoczesnej, zrównoważonej gospodarki, jeśli tylko zostaną podjęte odpowiednie kroki w kierunku jego rozwoju i implementacji.

źródło: PAP

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu