Orlen wrócił do członkostwa w sieci UN Global Compact

Marek Knitter
Zrzeszenie United Nations Global Compact (UNGC) jest największą na świecie inicjatywą skupiającą biznes, działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Zrzeszenie United Nations Global Compact (UNGC) jest największą na świecie inicjatywą skupiającą biznes, działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Orlen
Orlen po krótkiej przerwie ponownie stał się częścią globalnej, działającej pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, sieci UN Global Compact. To największa na świecie inicjatywa, skupiająca biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zdaniem spółki przystąpienie do UN Global Compact jest wyraźnym sygnałem dla inwestorów oraz partnerów Orlenu, zwiększającym wiarygodność działań koncernu w kierunku zrównoważonego rozwoju.

- Orlen po raz pierwszy przystąpił do organizacji już w 2003 roku, zaledwie 3 lata po jej powołaniu przez ONZ, ale 5 lat temu spółka z nieznanych i trudno zrozumiałych powodów wystąpiła z jej szeregów. Decyzja o powrocie była naturalnym krokiem na ścieżce wzmacniania międzynarodowego znaczenia Grupy Kapitałowej. Wdrażanie Dziesięciu Zasad UNGC z obszaru środowiska, praw człowieka oraz ładu korporacyjnego jest tożsame z filozofią naszej organizacji i reprezentuje otwartość na ciągłe doskonalenie. Daje nam też możliwość propagowania tych wartości wśród naszych pracowników poprzez zapewnienie dostępu do specjalistycznych publikacji i narzędzi zapewnianych przez UN Global Compact Academy - powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

10 zasad UN Global Compact podzielono na obszary obejmujące prawa człowieka, standardy pracy, ochronę środowiska naturalnego i przeciwdziałanie korupcji.

Po pierwsze - popieranie i przestrzeganie praw człowieka przyjętych przez społeczność międzynarodową. Po drugie - eliminacja wszelkich przypadków łamania praw człowieka przez firmę. Po trzecie - poszanowanie wolności stowarzyszania się. Po czwarte – eliminacja wszelkich form pracy przymusowej. Po piąte – działanie na rzecz faktycznego zniesienia pracy dzieci. Po szóste – efektywne przeciwdziałanie dyskryminacji w sferze zatrudnienia. Po siódme – prewencyjne podejście do środowiska naturalnego. Po ósme – podejmowanie inicjatyw mających na celu promowanie postawy odpowiedzialności ekologicznej. Po dziewiąte - stosowanie i rozpowszechnianie przyjaznych środowisku technologii. Po dziesiąte - przeciwdziałanie korupcji we wszystkich formach, w tym wymuszeniom i łapówkarstwu.

Zrzeszenie United Nations Global Compact (UNGC) jest największą na świecie inicjatywą skupiającą biznes, działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Od momentu inauguracji w 2000 r. przez Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana, do inicjatywy przystąpiło ponad 25 tys. członków ze 170 krajów. UN Global Compact współpracuje z rządami, administracją publiczną, sektorem prywatnym, organizacjami pozarządowymi i instytucjami naukowymi, w tym z ponad 220 podmiotami z Polski. 

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. i wchodzi obecnie w skład indeksu WIG20. Główny akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu