Orlen zapłaci zaległy podatek po przejęciu Lotosu. Chodzi o ponad 90 mln złotych

CB.
PKN Orlen spłaci zaległe zobowiązania Lotosu wynoszące ponad 90 mln złotych
PKN Orlen spłaci zaległe zobowiązania Lotosu wynoszące ponad 90 mln złotych Jakub Steinborn/Polska Press
PKN Orlen po fuzji z Lotosem przejął zarówno aktywa spółki, jak i zobowiązania. Skarb Państwa chce od koncernu zwrotu w wysokości 92,5 mln złotych, w tym ok. 30 mln zł VAT-u niespłaconego przez kontrahentów Lotosu, którzy w latach 2014-2015 handlowali biokomponentami.

Sprawa opisywana przez RMF FM miała swój początek kilkanaście lat temu, w czasie, gdy oszuści współpracujący z Lotosem stworzyli strukturę powiązanych spółek, których celem było wyprowadzanie VAT-u. Lotos miał wtedy kupować biokomponenty od firm, które nie były w żaden sposób weryfikowane, a dodatkowo pozostawały nieznane na rynku petrochemii i paliw.

Spółki odpowiadające za całą przestępczą strukturę wystawiały faktury VAT bez pokrycia. Jak informuje RMF, częstym „chwytem” był przekręt na płyty CD. Wartość utworów muzycznych była sztucznie podbijana do czasu, aż podatek VAT z ich sprzedaży osiągnął ten sam poziom, co ze sprzedaży biokomponentów. Pieniądze były potem wyprowadzane za granicę, a następnie wypłacane w gotówce.

- Nie było jakichkolwiek przesłanek, by z tymi firmami nie robić interesów. Z tego, co pamiętam, to nie były firmy „krzaki”, które dopiero co się pojawiły na rynku, tylko ileś już lat funkcjonowały. Oferowały biokomponenty i tym handlowały - uważa były prezes Lotosu Paweł Olechnowicz.

PKN Orlen musi zapłacić zaległy podatek

Lotos w przeszłości płacił już za błędy i przekręty swoich kontrahentów. Spółka przekazała do budżetu państwa około 200 mln złotych zaległego VAT-u, podkreślając jednocześnie, że przestępstwa nie zostały dokonane przez Lotos. Grupa złożyła nawet odwołanie od kary, lecz decyzja została podtrzymana.

Jak donosi RMF FM, to jeszcze nie koniec spłat, a Skarb Państwa żąda zwrotu 92,5 mln złotych za działania „związane z rozliczaniem VAT przy handlu paliwami w latach 2014-2015”.

- Te rozliczenia podatkowe Lotosu z tych lat są obecnie przedmiotem kontroli skarbowej. Oczywiście nie możemy informować o szczegółach, natomiast zgodnie z informacjami zawartymi w sprawozdaniu finansowym Lotosu za I kw. 2022 r., spółka wykazała rezerwę w związku z postępowaniami organów kontroli skarbowej na łączną kwotę 92,5 mln zł - poinformowała w rozmowie z RMF Edyta Olkowicz, rzeczniczka PKN Orlen.

Zmiany na rynku paliwowym zostały wprowadzone po przyjęciu pakietu paliwowego. To wtedy udało się znacznie ograniczyć szarą strefę.

- I wtedy nastąpił bardzo dynamiczny, bo 20-procentowy wzrost konsumpcji paliw w Polsce - dodała. Pomijając efekty wzrostu gospodarczego szacuje się, że dzięki walce z szarą strefą, legalny rynek oleju napędowego powiększył się wówczas o 30 procent.

Olkowicz zaznaczyła, że PKN Orlen od 2016 roku wpłacił do budżetu państwa około 200 mld złotych. W latach 2008-2016, gdy walka z szarą strefą nadal nie była skuteczna, budżet zasiliły 162 mld złotych, czyli o 38 mld mniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu