Oświadczenia majątkowe posłów X kadencji. Ile pieniędzy na swoim koncie mają nowi parlamentarzyści?

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Zobacz majątki nowych posłów
Zobacz majątki nowych posłów
Na stronie internetowej Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów X kadencji, które - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - muszą oni składać m.in. na początku kadencji. Ile pieniędzy na swoim koncie mają nowi parlamentarzyści, tacy jak Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Roman Giertych, Michał Kołodziejczak, czy Bogusław Wołoszański?

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, posłowie i senatorowie są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie to dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową.

Oświadczenie zawiera na przykład informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach cywilnych lub w osobowych spółkach handlowych, udziałach i akcjach w spółkach handlowych, a także o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych.

Bogusław Wołoszański

Bogusław Wołoszański w swoim oświadczeniu majątkowym określił się jako emeryt. Jeśli chodzi o świadczenia z ZUS-u to napisał, że wynoszą one 90804,52 złote rocznie. Miesięcznie daje to ponad 7,5 tys. złotych emerytury. Dodatkowo dziennikarz wpisał działalność wykonywaną osobiście na kwotę ponad 12,5 tys. złotych oraz prawa autorskie w kwocie 77432,45 zł. Jako działalność gospodarczą podał firmę "Sensacje XX wieku Bogusław Wołoszański", za którą w 2022 roku przychód wyniósł ponad 450 tys. złotych, a dochód 368 tysięcy.

Bogusław Wołoszański ma duże oszczędności w gotówce. W oświadczeniu majątkowym umieścił 423 tysiące złotych, 151 tys. euro i 3400 dolarów amerykańskich. Jest także współwłaścicielem domu o powierzchni 260 metrów, który znajduje się na działce o powierzchni 2600 metrów kwadratowych. Posiadłość wycenił na 2,6 miliona złotych. Wołoszański ma także samochód marki Lexus zakupiony w tym rok oraz trzy drogie zegarki (Jaeger-LeCoultre, Cartier i Breitling), a także kolekcję obrazów - Wojciecha Weissa, Michała Gorstkina Wywiórskiego, Meli Muter oraz Tadeusza Kantora " Emballage", którego cena może wynosić od 600 tysięcy do miliona złotych!

Roman Giertych

Jak czytamy w oświadczeniu majątkowym, Giertych zgromadził spore oszczędności. Na koncie posiada 106 520 tys. zł, w gotówce jest to 30 tys zł. W walucie obcej zgromadził 237 316 tys. euro oraz 5 tys. euro i 5 tys. dolarów w gotówce. Poseł, który prowadzi kancelarię adwokacką, w oświadczeniu majątkowym wykazał przychód w wysokości przeszło 2,5 mln zł i dochód 1,07 mln zł.

Prawnik posiada szablę o wartości 15 tys. zł i forda galaxy z 2013 r. Posiada 2 akcje w kancelarii adwokackiej Roman Giertych SKA oraz 98 akcji w Giertych Kancelarie Prawne SKA. Posiada mieszkanie 60 m. kw z komórką lokatorską, nieruchomości wycenił na 1,5 mln zł.

Sławomir Mentzen

Jak czytamy w oświadczeniu majątkowym, Mentzen zgromadził 702 tys. zł oszczędności, 15 tys. euro oraz 1,5 tys. dolarów i do tego 33 bitcoiny za zawrotną kwotę 4,8 mln zł, ponadto posiada liczne papiery wartościowe. Jak wymienia w oświadczeniu są to: 7,5 tys. akcji Mirbudu (firmy działającej na rynku budowlanym) o wartości około 58 tys. zł oraz 1450 akcji Pure Biologics (firmy tworzącej leki biologiczne). Mentzen ma 1092 udziały w Mentzen Holding - o wartości 4 mln zł. Holding jest właścicielem np. browaru.

W skład majątku Mentzena wchodzi również dom o powierzchni 370 metrów kwadratowych, który wycenia na 3,5 mln zł (dom jest wspólny - w posiadaniu z żoną). Drugi dom o powierzchni 125 metrów kwadratowych, który wycenia na 875 tys. zł i mieszkanie za 750 tys. zł. Lokal ma powierzchnię 107 metrów kwadratowych. Całość uzupełnia prywatne miejsce parkingowe za 40 tys. zł. Do tego w rubryce majątek ruchomy wpisał drogie meble.

Szymon Hołownia

Lider Polski 2050 w swoim oświadczeniu majątkowym zadeklarował, że posiada oszczędności w wysokości 28,9 tys. zł, 21,5 tys. dolarów i 13,02 tys euro. Hołownia wskazał także, że posiada papiery wartościowe jednostki Funduszy Inwestycyjnych PKO TFI/ PKO TFE na kwotę 57 047,64 zł.

W oświadczeniu majątkowym marszałka Sejmu czytamy także, że jest współwłaścicielem domu o powierzchni 254,19 m kw. i działki o powierzchni 1584 m kw. Hołownia jest też właścicielem "siedliska wiejskiego", w skład którego wchodzą nieruchomości rolne zabudowane i niezabudowane o powierzchni 1,65 ha o szacowanej wartości 554 tys. 100 zł.

Hołownia posiada także ikonę, której wartość wycenił na 20 tys. zł.

Michał Kołodziejczak

Michał Kołodziejczak na swoim koncie zgromadził 529 tys. zł. Polityk nie ma mieszkania ani domu, jednak jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 28,27 hektarów. Wyceniane jest na 3,1 mln zł. Z tytułu posiadania tego gospodarstwa w ubiegłym roku uzyskał przychód w wysokości 57 tys. zł oraz dochód w kwocie 21 tys. zł.

Kołodziejczak jest właścicielem ciągnika marki John Deere 6095MC z 2017 r. oraz podajnika UHS/MBE. Lider Agrounii ma także zaciągnięty kredyt w wysokości 279 tys.

Aleksandra Wiśniewska

Córka milionera, która po raz pierwszy została posłanką zgromadziła 386 tys. zł oszczędności. Ma także 2,1 tys. dol. Aleksandra Wiśniewska w 2022 r. zarobiła 143 tys. w ramach umowy o pracę zawartej z INTERSOS Organizzazione Umanitaria Onlus (Head of Mission — Ukraine). Otrzymała także 15 tys. zł w ramach umowy zlecenia z Fundacją Happy Kids.

W ramach umowy o pracę, którą zawarła z Polską Akcją Humanitarną, zarobiła 626 zł. Wiśniewska jest właścicielką Jeepa Wranglera Sahara 2D z 2015 r., którego wartość to około 90 tys. zł. Ma mieszkanie o powierzchni 132 m kw. o wartości 1,3 mln zł.

Źródło: Super Express, Wirtualna Polska, Onet, Sejm RP, PAP

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oświadczenia majątkowe posłów X kadencji. Ile pieniędzy na swoim koncie mają nowi parlamentarzyści? - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu