Komornik działający przy odpowiednim sądzie rejonowym jest urzędnikiem państwowym i działa z przepisami regulowanymi przez prawo.
Choć najczęściej słyszymy o zajęciu domu czy samochodu to nie są to pierwsze kroki jakie podejmuje komornik. Na początku stara ściągnąć dług z naszego konta bankowego i stałych wpływów. I tu bronią nas przepisy prawa, które nie pozwolą nam zabrać wszystkiego.
Koniecznie przeczytaj:Tylko te długi mogą się przedawnić. Zobacz jakich długów nie musisz spłacać - także w sierpniu 2023
Zawód komornika źle nam się kojarzy głównie ze względu na egzekucje komornicze. A warto pamiętać, ze jest to ostateczność, początkowo komornicy będą starać się załatwiać sprawy polubownie.
Warto mieć świadomość, że jedna czy dwie opóźnione raty kredytu lub nieodebrany telefon z banku w sprawie zaległości nie spowodują, że naszą zaległością od razu zajmie się komornik.
Postępowanie komornicze może wiązać się z zajęciem majątku rzeczowego - ruchomości i nieruchomości. Komornik nie ma prawa do rzeczy nie należących do dłużnika - nawet jeśli te znajdują się w mieszkaniu. Egzekucja dotyczy jedynie tych nieruchomości, ruchomości oraz świadczeń, które należą do dłużnika.
Oto lista rzeczy i świadczeń, których komornik nie ma prawa nam zabrać
W poniższej galerii przygotowaliśmy dla was ściągę dotyczącą tego czego komornik nie ma prawa zabrać, nawet jeśli mamy bardzo duże długi:
