Park kulturowy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi będzie tworzony po raz drugi
Miasto Łódź po raz drugi przystępuje do tworzenia parku kulturowego ulicy Piotrkowskiej. Park kulturowy to sposób ochrony zabytkowych obszarów. Obowiązujący w Łodzi od stycznia 2016 roku regulamin parku kulturowego określał m.in. zasady wywieszania reklam, malowania budynków, wyglądu riksz, stawiania ogródków gastronomicznych czy handlu ulicznego. Park kulturowy nakładał szereg ograniczeń na przedsiębiorców i właścicieli budynków z kwartałów przylegających do Piotrkowskiej. Nie wszystkim się to podobało, jedna z łodzianek wystąpiła przeciw miastu na drogę administracyjną
Ostatecznie we wrześniu 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził nieważność tej uchwały w całości, kwestionując brak obowiązkowego planu ochrony parku kulturowego i ograniczenie zapisów uchwały parku głównie do nakazów i zakazów. We wrześniu ubiegłego decyzję tę potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Łódź jako pierwsze miasto straciło park kulturowy
To sprawiło, że park kulturowy ulicy Piotrkowskiej przestał istnieć. O tym, że Łódź jest jedynym w Polsce miastem, które straciło park kulturowy przypomniała kilka dni temu władzom Łodzi Fundacja Fenomen.
W piątek (12 stycznia) władze Łodzi ogłosiły plan stworzenia nowego parku kulturowego ulicy Piotrkowskiej. Jak zapowiedział wiceprezydent Adam Pustelnik plan ten ma być dostosowany do obecnych warunków i może objąć także np. rejon ulicy Włókienniczej.
Przystąpienie do tworzenia planu kulturowego ma być ogłoszone w lutym na sesji Rady Miejskiej. Potem mają być przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami, społecznikami i przedsiębiorcami.
To ma być dokument odpowiadający naszym czasom i potrzebom - mówiła Beata Konieczniak, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Myślę, że prace nad przygotowaniem nowej uchwały o parku kulturowym potrwają około trzech miesięcy. Tak sformułowany dokument, już całościowy, też będziemy chcieli pokazać jeszcze do wglądu stronie społecznej - zapewniła.
