Spis treści
Współpraca handlowa z Wietnamem
Podczas Polsko-Wietnamskiego Forum Biznesowego, które odbyło się w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Krzysztof Paszyk zaznaczył, że Wietnam jest najważniejszym partnerem handlowym Polski wśród krajów ASEAN. W 2023 roku wzajemne obroty wyniosły 5,5 miliarda dolarów, jednak bilans handlowy był ujemny na poziomie 4,5 miliarda dolarów. Podobna sytuacja miała miejsce również w 2024 roku.
Minister Paszyk wskazał, że obie strony powinny dążyć do zmiany tego negatywnego trendu. Polska zamierza zwiększyć eksport do Wietnamu, szczególnie w sektorze rolnym.
W tym roku udało się otworzyć rynek wietnamski dla polskiej borówki amerykańskiej. Polska, jako znaczący eksporter produktów rolnych, może dostarczyć do Wietnamu praktycznie każdą ilość tych towarów – podkreślił Paszyk.
Inwestycje i umowy handlowe
Minister rozwoju zaznaczył, że oprócz wymiany handlowej, kluczowe są także inwestycje bezpośrednie. Na koniec 2023 roku wartość polskich inwestycji w Wietnamie wyniosła 25 milionów dolarów, podczas gdy inwestycje wietnamskie w Polsce osiągnęły 135 milionów dolarów.
Te dane wskazują, że istnieje jeszcze wiele możliwości dla rozwoju współpracy inwestycyjnej – dodał Paszyk.
Polska planuje wkrótce ratyfikować umowę o ochronie inwestycji (EVIPA), co powinno stworzyć sprzyjające warunki dla rozwoju handlu i inwestycji. Premier Wietnamu, Pham Minh Chinh, poinformował, że jego rząd dąży do zwiększenia polskiej obecności gospodarczej w krajach ASEAN.
Jutro będę rozmawiał na ten temat z premierem Malezji – zapowiedział.
Rozwój relacji gospodarczych
Pham Minh Chinh podkreślił, że stosunki polityczne między Polską a Wietnamem są doskonałe, co powinno przełożyć się na zacieśnienie więzi gospodarczych.
Musimy wykorzystać nasze przewagi konkurencyjne i szybko rozwijać współpracę w zakresie handlu, technologii i inwestycji – zaznaczył premier Wietnamu.
Wietnam odnotowuje stabilny wzrost gospodarczy, a celem na ten rok jest wzrost o 8%, z perspektywą dwucyfrowego wzrostu w kolejnych latach. Minister przemysłu i handlu Wietnamu, Nguyen Hong Dien, poinformował, że Polska jest ósmym partnerem handlowym Wietnamu i dziewiątym co do wielkości inwestorem z UE.
Potencjał współpracy
Nguyen Hong Dien zauważył, że wyniki współpracy gospodarczej między Polską a Wietnamem nie są jeszcze w pełni zgodne z potencjałem obu krajów.
Nasze gospodarki muszą ściślej współpracować w dziedzinie handlu, przemysłu i transformacji energetycznej – podkreślił.
Strona wietnamska z zadowoleniem przyjęła deklarację ministra Paszyka o rozpoczęciu przez Polskę procedury ratyfikacji umowy o ochronie inwestycji.
Ratyfikacja tej umowy będzie przełomem w naszych relacjach inwestycyjnych – podsumował Nguyen Hong Dien.
Do ASEAN, azjatyckiej organizacji polityczno-gospodarczej założonej w 1967 roku, należą: Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Mjanma, Singapur, Tajlandia i Wietnam.
Źródło: PAP
