Czy Polska przystąpi do Traktatu o Przyjaźni i Współpracy w Azji Południowo-Wschodniej?

Eryk Kołodziejek
Dyskutowano również o potencjalnym przystąpieniu Polski do Traktatu o Przyjaźni i Współpracy w Azji Południowo-Wschodniej.
Dyskutowano również o potencjalnym przystąpieniu Polski do Traktatu o Przyjaźni i Współpracy w Azji Południowo-Wschodniej. PAP
Podczas czwartkowego spotkania w Warszawie, prezydent Andrzej Duda oraz premier Wietnamu Pham Minh Chinh omówili kluczowe kwestie dotyczące dwustronnej współpracy, w tym gospodarczej, oraz znaczenie społeczności wietnamskiej w Polsce. Spotkanie było okazją do podkreślenia rosnącej intensywności relacji między oboma krajami oraz wymiany poglądów na temat globalnych wyzwań.

Spis treści

Intensyfikacja współpracy polsko-wietnamskiej

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Duda zaznaczył, iż w ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost współpracy między Polską a Wietnamem. Obie strony wyraziły zadowolenie z dotychczasowych osiągnięć i wyraziły chęć dalszego zacieśniania relacji.

Premier Wietnamu Pham Minh Chinh wyraził uznanie dla dynamicznego rozwoju gospodarczego Polski oraz jej rosnącej pozycji na arenie międzynarodowej. Podkreślił, że Polska jest ważnym partnerem dla Wietnamu w Europie, a współpraca między oboma krajami przynosi korzyści obu stronom.

Prezydent Duda przedstawił również polski punkt widzenia na sytuację międzynarodową, zwracając uwagę na rosyjską agresję na Ukrainę. Podkreślił, że działania Rosji stanowią zagrożenie dla globalnego porządku i pokoju, co wymaga zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.

Perspektywy dalszej współpracy

Podczas spotkania omówiono także możliwości zacieśniania współpracy w kontekście przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Dyskutowano również o potencjalnym przystąpieniu Polski do Traktatu o Przyjaźni i Współpracy w Azji Południowo-Wschodniej, co mogłoby otworzyć nowe możliwości dla obu krajów.

Prezydent Duda wyraził wdzięczność za zniesienie obowiązku wizowego dla polskich turystów podróżujących do Wietnamu. Ten gest ze strony wietnamskich władz jest postrzegany jako ważny krok w kierunku ułatwienia wzajemnych kontaktów i zwiększenia ruchu turystycznego.

Podczas rozmów podkreślono również znaczenie przyjaznych więzi i relacji między Polską a Wietnamem. Obie strony zgodziły się, że współpraca między narodami jest kluczowa dla dalszego rozwoju i umacniania wzajemnych relacji.

Wizyta w kontekście jubileuszu

Wizyta premiera Wietnamu w Warszawie odbywa się w ramach obchodów 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Wietnamem. Jest to pierwsza od 15 lat wizyta szefa rządu Wietnamu w Polsce, co nadaje jej szczególne znaczenie.

W trakcie swojej wizyty premier Pham Minh Chinh spotkał się także z premierem Donaldem Tuskiem. W planach na piątek są spotkania z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Wietnam jest największym partnerem handlowym Polski wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej. W przeddzień wizyty wietnamskie władze ogłosiły ułatwienia wizowe dla polskich obywateli podróżujących w grupach zorganizowanych do Wietnamu w celach turystycznych, co ma na celu dalsze zacieśnianie relacji między oboma krajami.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu