Spis treści
Premier zaproponuje uchwałę Sejmu
Szef polskiego rządu przebywa obecnie w Wilnie, gdzie rozmawiał z premier Litwy Ingridą Szimonyte.
– Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały polskiego Sejmu wzywającej Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe rosyjskie i białoruskie – poinformował na konferencji prasowej po spotkaniu Donald Tusk.
Premier podkreślił, iż jest przekonany, że „wspólna europejska decyzja będzie bez porównania skuteczniejsza niż indywidualne decyzje państw regionu”. – Rozumiem je, ale wolałbym, żebyśmy wspólnie, jako cała UE, podjęli decyzje o sankcjach na Rosję i Białoruś, dotyczących produktów żywnościowych i rolnych – dodał.
Protesty rolników w Polsce i innych krajach UE
Od kilku tygodni trwają w Polsce, a także w innych krajach UE, protesty rolnicze. Postulaty polskich rolników to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.
Co dalej z tzw. Zielonym Ładem?
Donald Tusk podkreślił ponadto, że niektóre zapisy Zielonego Ładu „nie do końca są adekwatne do rzeczywistych problemów Unii Europejskiej”, a „ochrona środowiska nie może i nie musi być w konflikcie z produkcją żywności”.
Premier zapowiedział, że w najbliższych dniach będzie występował z inicjatywą rewizji Zielonego Ładu, która będzie miała na celu ochronę europejskiego rynku żywności. – W tym tygodniu będę publicznie ogłaszał treść propozycji pod adresem Komisji Europejskiej i liderów państw członkowskich – mówił.
– Znajdziemy sposób, aby zapisy Zielonego Ładu nie uderzały w interesy dużych grup ludności, nie tylko rolników. Europa nie musi być skazana na wojnę domową ekologii z rolnictwem – dodał szef rządu.
Premier podkreślił, iż jest przekonany, że w tej sprawie Polska z Litwą będą prezentować spójne stanowisko, a w dodatku jest dużo więcej państw członkowskich Unii jest gotowych do „twardej rozmowy” o Zielonym Ładzie. – Żyjemy w warunkach wojny wypowiedzianej przez Rosję, a kwestie samowystarczalności żywnościowej są tak samo ważne, jak bezpieczeństwo militarne – wskazał.
Źródło:
