Pensja wyższa o 300 złotych dzięki PIT-2. Ministerstwo Finansów podpowiada, kto i kiedy może obniżyć zaliczkę na podatek dochodowy

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
PIT-2 pozwoli na zwiększenie naszej wypłaty nawet o 300 złotych
PIT-2 pozwoli na zwiększenie naszej wypłaty nawet o 300 złotych PhotoMIX-Company / PixaBay, AGW
Ministerstwo Finansów zachęca do złożenia formularza PIT-2, by zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy. Tym sposobem nasze wynagrodzenie wzrośnie nawet o 300 złotych miesięcznie. Kogo dotyczy te rozwiązanie i do kiedy możemy złożyć dokumenty?

Spis treści

Niższe zaliczki na podatek to wyższe wynagrodzenie

Formularz PIT-2 to dobrowolne oświadczenie, w którym wyrażamy zgodę na uwzględnianie kwoty wolnej od podatku przy wyliczaniu składek na podatek dochodowy. Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu 2.0 dokument można było złożyć tylko u jednego pracodawcy, teraz maksymalnie u trzech, rozkładając zaliczkę na kilka części (po 150 zł przy dwóch pracodawcach lub 100 zł przy trzech). Możliwość ta dotyczy osób zatrudnionych na umowie o pracę lub zlecenie.

Wraz z nowym rokiem zachęcamy podatników do złożenia formularza PIT-2 u swoich pracodawców. Formularz PIT-2 pozwala zmniejszyć comiesięczne zaliczki na podatek PIT maksymalnie o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek - 300 zł - przekazała w rozmowie z PAP rzeczniczka resortu finansów Patrycja Dudek.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że PIT-2 zwykle składa się zaraz po rozpoczęciu pracy, jednak można to też zrobić w innym terminie. Oświadczenia, które zostały złożone przed początkiem 2023 roku, nadal są ważne, o ile zmianie nie uległy okoliczności mające wpływ na wysokość tych zaliczek.

Nie ma przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku (nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika - informuje MF.

Oświadczenie warto złożyć ze względu na zwiększenie kwoty wolnej do poziomu 30 tys. złotych. Po złożeniu PIT-2 nasza pensja „na rękę” wzrośnie, lecz trzeba jednocześnie brać pod uwagę, że otrzymamy w tym przypadku niższy zwrot przy rozliczeniu rocznym.

Więcej uprawnionych do PIT-2. Kto może skorzystać?

W 2023 roku poszerzona została grupa podatników, uprawnionych do składania PIT-2. Obecnie z tej formy rozliczenia skorzystać mogą nie tylko osoby na etacie, ale również wykonawcy dzieł, zleceniobiorcy, menedżerowie na kontraktach, a nawet osoby odbywające staż uczniowski i praktykę absolwencką.

Dzięki temu osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą otrzymać większą wypłatę już w trakcie roku, zamiast czekać na zwrot podatku w rozliczeniu rocznym. Nowością jest też możliwość złożenia PIT-2 przez osoby, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną według skali podatkowej. Mogą oni złożyć PIT-2 u swojego pracodawcy czy zleceniodawcy - przekazała rzeczniczka resortu finansów.

Warto pamiętać, że PIT-2 obowiązuje do momentu odwołania, co oznacza, że formularza nie trzeba składać ponownie. Oświadczenie złożone w zakładzie pracy obowiązuje nie tylko w aktualnym roku podatkowym, ale także kolejnych latach.

Jak złożyć PIT-2?

PIT-2 może zostać przekazany płatnikowi w formie elektronicznej lub pisemnej, zależnie od sposobu, jaki przyjęto w danej firmie. Wzór wniosku można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów.

Pracodawca, czyli płatnik nie ma możliwości weryfikowania czy informacje złożone przez pracownika są prawdziwe. Oznacza to, że odpowiedzialność za prawidłowość złożonych dokumentów ciąży na podatniku. W przypadku zmiany sytuacji musi też zaktualizować wcześniejsze oświadczenie. Wszelkie błędy zostaną zweryfikowane przez fiskus podczas rozliczania zeznania podatkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu